Hiába várja a kormány a nagy vagyonokat?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A PSZÁF nemrégiben kijelölte azokat a pénzintézeteket, amelyek fogadhatnák a külföldön parkoltatott, a kormány által most hazacsábítani remélt vagyonokat. A bankokkal erről sem egyeztettek, a hírről csak a felügyeleti körlevélből értesültek. Ugyanakkor szakértők úgy látják, a jelenlegi körülmények nem kedveznek a vagyonok hazautalásának.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a jogszabály előírásának megfelelően nemrég kijelölte azokat a bankokat, amelyek fogadhatnák a külföldön parkoltatott, a kormány által most hazacsábítani remélt vagyonokat. A tíz megjelölt pénzintézet többségét azonban hiába kérdeztük arról, mire számítanak. A jogszabály alkalmazásának részletes szabályairól, az ezzel kapcsolatos ajánlásokról, valamint egyáltalán arról is, hogy a kijelölt bankok között vagyunk, csak a PSZÁF február 22-i vezetői körleveléből értesültünk – mondták el például a Raiffeisennél. Mint hozzátették: egyelőre ezek vizsgálata, értelmezése folyik, emellett a bankszövetségen belül is várható egyeztetés.

Lapunk érdeklődésére egyébként Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára azt mondta, hogy az érdekképviselet nem szervez az adóamnesztiával kapcsolatban semmilyen eszmecserét.

A Raiffeisennél ilyen körülmények között érthető okokból jelenleg nem szeretnének becslésekbe bocsátkozni a várható volumenek tekintetében. Mint kijelentették, a mostani lehetőség annyiban kedvezőbb a korábbinál, hogy a hazahozott offshore jövedelem felhasználását kevésbé korlátozza, valamint hogy szűkebb információtartalmú az adatszolgáltatás az adóhatóság felé.

A Budapest Banknál csak annyit mondtak lapunk érdeklődésére: jelenleg zajlik a szükséges folyamatok és feltételek vizsgálata. A részletekkel kapcsolatban valószínűleg egy-két héten belül tudnak tájékoztatást adni. Lapunk információi szerint a PSZÁF által kijelölt bankok közül még többen akadnak, amelyek azt sem határozták el, hogy részt vesznek-e a folyamatban. (A kijelölt hitelintézetek erről maguk dönthetnek.)

Szakértők szerint a „rejtőzködés” oka, hogy a folyamatba bekapcsolódó bankoknak bizonyos fokig felelősséget kell vállalniuk. Az ügyfelek ugyanis nem az adóhivatallal, hanem a bankkal állnak majd kapcsolatban, igazolást is innen szerezhetnek be. Egybehangzóan mindenkitől azt hallottuk, hogy erről senkivel sem egyeztetett korábban a felügyelet.

A kijelölt hitelintézetek egyébként a PSZÁF körlevele szerint a jövedelemnek minősülő, ügyfeleik bankszámláján jóváírt összeg tekintetében nem kötelesek egyedi azonosításra alkalmas felügyeleti adatszolgáltatást teljesíteni, a legnagyobb betétesekre vonatkozó adatközlésnél a jövedelemként minősülő összegeket nem is lehet szerepeltetni, illetve figyelembe venni. Minderről rövidesen külön rendelet is megjelenik majd.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.