Hitelre is mehet a lakáscélú támogatás
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Már 2013-ban is adhatott a munkáltató adómentes lakáscélú támogatást a munkavállalóinak. Az évek óta a személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú mellékletében szereplő juttatás most azért került reflektorfénybe, mert újabb támogatási lehetőség nyílik meg ehhez kapcsolódóan. Míg eddig a lakás vásárlására, építésre, bővítésére és korszerűsítésre adhatott a munkáltató támogatást, addig 2014-ben az ilyen célra felvett hitelek törlesztésébe is besegíthet.
Ez a juttatás a folyósítás évét megelőző négy évben ilyenként folyósított összegekkel együtt több munkáltató esetén is legfeljebb 5 millió forintig terjedő mértékben adható a dolgozóknak, de a kapott összeg nem haladhatja meg a vételár vagy teljes építési költség 30 százalékét. Eszerint tehát a támogatást nyújtó munkáltatónak arra is figyelnie kell, hogy az előző években más juttató nyújtott-e ilyen támogatást az érintett magánszemélynek.
2014-ben a törvényi feltételeknek való megfelelés esetén a Kincstáron vagy hitelintézeten keresztül a lakáscélú hitel törlesztését is támogathatja a munkáltató.
Fontos azonban arra is figyelni, hogy a lakáscélú támogatás adómentességéhez szükséges feltételek fennállására a hitel törlesztés támogatása esetén is szükség lesz. Így ez a juttatás csak méltányolható lakásigény esetén valósulhat meg. Ezért a lakás szobái és az ott lakók száma mellett a lakás értékét is figyelnünk kell az adómentesség megállapításához.
Méltányolható a lakásigény (a teljesség igénye nélkül), ha 1-2 együttköltöző esetén a lakás 1-3 szobával rendelkezik, 3 fő esetén a szobák száma 1,5-3,5 közé esik, míg például 4 fő esetén 2-4 szoba a megfelelő. Minden további személy esetén fél lakószobával nő a lakásigény mértéke.
Emellett a lakás vásárlási költsége is meg kell, hogy feleljen a lakások állami támogatásáról szóló kormányrendelet sarokszámainak, melyet a rendelet melléklete tartalmaz.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény előírja a szükséges igazoló dokumentumokat is, melyekkel építés, vásárlás, bővítés, korszerűsítés esetén bizonylatolható a lakáscél megvalósulása.
A hiteltörlesztés támogatása esetén ezt ki kell egészítenie a hitelszerződésnek és a hitel törlesztését igazoló okiratnak.
A cikk szertője a CafeteriaTREND magazin alapítója.