Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze


Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.

A győri nyomozók által irányított akcióban felszámoltak egy bűnszervezet által működtetett olyan számlagyárat, amely közel kétmilliárd forinttal károsította meg a magyar állami költségvetést. A szervezet egy számlagyárként funkcionáló céghálózatot működtetett azért, hogy az általuk biztosított fiktív számlákkal megrendelőik jogosulatlanul csökkenthessék a valós tevékenységük után felmerülő adófizetési kötelezettségüket. A többszintű számlázási láncolatban főként média– és filmipari szolgáltatásokról állítottak ki számlákat, illegális tevékenységüket a médiaipar árnyékában próbálták elrejteni.

A láncolat alsó szintjén lévő gazdasági társaságok, valós gazdasági tevékenységet nem folytattak, a működés alapvető feltételeivel nem rendelkeztek, létrehozásuk valódi célja az adóáthárítás látszatának megteremtése volt, a fizetendő általános forgalmi adó minimalizálása érdekében.

A bűnözői csoport vezető tagjai rokoni, házastársi, illetve baráti szálakkal kapcsolódtak egymáshoz, a bűnözéshez használt céghálózat fenntartásában feladataikat, szerepeiket leosztották egymás között. Szinte filmbe illő volt, ahogy a gazdasági társaságok bankszámláiról felvett készpénzt, az egyik irányító budapesti motorosboltjában tartották, majd ott osztották el egymás között a tagok. A Wall Street farkasa minden bizonnyal elismerően biccentett volna, látva az elfogott vezér életmódját; hűtőjében kizárólag alkoholt tartott, a szervezetében pedig kokain és metamfetamin származékot jelzett az elvégzett drogteszt.

A médiacégekhez papíron több munkavállaló is be volt jelentve, akik jellemzően a média-és filmipar területén dolgoztak (jelmeztervező, riporter, színész).

A vagyonbiztosítási intézkedésekkel a költségvetést ért vagyoni hátrány teljes egészében megtérült. A pénzügyi nyomozók mintegy 50 ingatlant vettek zár alá, készpénzt, nagy értékű gépjárműveket, valutát és bankszámlapénzt foglaltak le mindösszesen 2,3 milliárd forint értékben.

A bűnügyi akcióval párhuzamosan a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-Budapesti Adó- és Vámigazgatósága is intézkedett a motorosboltban, ahol ideiglenes biztosítási intézkedésként készleteket foglaltak le 165 millió forint összegben.

A bűnbanda tagjai közül többeknél kábítószergyanús anyagot is találtak a hatósági intézkedésekor, ezért velük szemben a rendőrség büntetőeljárást indított.

Az ügyben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás megalapozott gyanúja miatt folyik nyomozás. A pénzügyőrök a bűnszervezet öt tagját őrizetbe vették, a Győri Járásbíróság elrendelte letartóztatásukat. A NAV munkatársai összesen 24 gyanúsítottat hallgattak ki. A bűnszervezet felszámolásán a NAV bűnügyi és bevetési állományából összesen 200 pénzügyőr dolgozott.

Forrás: NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.