Így indul az Új Széchenyi Terv


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összesen 13 pályázat indult el az Új Széchenyi Terv keretein belül hétfőn: kettő a foglalkoztatási, tizenegy pedig a közlekedésfejlesztési program részeként startol. A kkv-knak márciusig várniuk kell, egyelőre a mikrohitel-közvetítők kiválasztása van soron – írja a Napi Gazdaság.

Hétfőn összesen 13 pályázat indult el az ÚSZT keretein belül, ezek közül kettő a foglalkoztatási, tizenegy pedig a közlekedésfejlesztési program részeként. A többi tender márciusban startol, így a vállalkozásfejlesztési kiírások is akkor lesznek elérhetőek.

Ezek alapján szükség lesz a program bevezetésekor ígért gyors ügyintézésre. A vállalkozások ugyanis január 12-e óta nem tudnak pályázatra jelentkezni – akkor járt le az utolsó Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett konstrukció. A másfél hónapos kényszerszünet után gyorsan fel kell pörögniük az eseményeknek, hogy a szereplők ne zökkenjenek ki, s ne akadjon el a fejlesztési kedv. Minél hosszabb ugyanis a forrás nélküli időszak, annál könnyebben „”sorvadnak el”” az ötletek.

A már hozzáférhető források összértéke több mint 570 milliárd forint. Ebből azonban kevés juthat azonnal a gazdaságba. A két foglalkoztatási programhoz kötődő pályázat együtt összesen kevesebb mint 2,5 milliárd forintot tesz elérhetővé: a közép-magyarországi régióban 345 millió, a többiben pedig 1,96 milliárd forint támogatás vehető igénybe az alternatív foglalkoztatás javítására.

A forrás tetemes része a közlekedésfejlesztéshez kapcsolódik. Az elérhető 569 milliárd forint azonban a 2013 végéig felhasználható támogatást jelenti. A 11 pályázatban kerékpárutak fejlesztése, a régiók közlekedésének összekapcsolása, az egyes alternatív közlekedési módok összekapcsolása szerepel. Ezek között megtalálható előkészítést és kivitelezést egyaránt szolgáló pályázat. A legnagyobb keretűek százmilliárd forint feletti forrást tartalmaznak, ezt a NIF Zrt., a MÁV Zrt. és a GYSEV Zrt. költheti el.

Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében március 1-től adhatóak be az első, kis- és középvállalkozásokat (kkv) érintő gazdaságfejlesztési pályázatok. A 4 Tender Hungary pályázatíró és tanácsadó cég tájékoztatása szerint a mikrovállalatok egyablakos rendszerben igényelhetnek 1-4 millió forint vissza nem térítendő támogatást 1-8 millió forint mikrohitellel kombinálva, mindössze 10 százalékos önrész mellett. A támogatás induló vállalkozások számára is elérhető és a pályázat keretében eszközbeszerzés, informatikai fejlesztés és ingatlan vásárlás illetve fejlesztés is támogatható.

A két teljes lezárt évvel rendelkező kkv-k számára megnyílik a gyorsított elbírálású eszközbeszerzési pályázat, amelynek keretében 5-25 millió forintos támogatás igényelhető eszközbeszerzésre és informatikai beruházásokra, a projekt helyszínétől és a vállalati mérettől függően 20-40 százalékos támogatási arány mellett. A komplex fejlesztést tervező kkv-k 15-100 millió forint támogatáshoz is juthatnak 20-35 százalékos támogatási arány mellett.

További részletek a Napi Online-on.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.