Így valljuk be az szja-t
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az újesztendővel eljött a tavalyi jövedelmek bevallásának ideje. Cikksorozatunk a magánszemélyek 2015. évi személyi jövedelemadójának megállapítására, bevallására vonatkozó rendelkezéseket ismerteti.
Elsőként az általános tudnivalókra hívjuk fel a figyelmet, különös tekintettel arra, hogy a 2016. január 1-jén módosult előírások alapján a korábban megszokottnál eggyel több bevallási mód közül lehet választani.
A személyi jövedelemadót a magánszemélynek kell megfizetnie és adóévenként be kell vallania. Az általános szabálytól eltérően egyes jövedelmek esetében (kamatjövedelem, a nyeremény, a nyilvános vetélkedők, versenyek díjai és egyes nem pénzbeli juttatások) a kifizető kötelezett az adó megállapítására és az adó megfizetésére is.
A magánszemély az adóját akkor állapítja meg önadózással [Art. 26.§ (3) bekezdés], ha
– egyéni vállalkozó,
– az általános forgalmi adó alanya,
– a személyi jövedelemadóját nem a munkáltatója állapítja meg,
– személyi jövedelemadója tekintetében nem tesz bevallási nyilatkozatot, illetve adónyilatkozatot.
Nincs bevallási kötelezettsége annak, aki az adóévben egyáltalán nem szerzett bevételt, vagy kizárólag olyan bevételt szerzett, amelyet nem kell bevallania [Szja tv. 11. § (3) bekezdés].
Nem kell bevallani azt a bevételt [Szja tv. 11. § (3) bekezdés],
– melyet a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, kivéve, ha azt be kell számítani a magánszemély összes jövedelmébe az adóévben (Szja tv. 3. § 75. pont);
– amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot;
– amely ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog gyakorlásának átengedéséből, e jogról való lemondásból származik, ha abból jövedelem nem keletkezik;
– amely után a személyi jövedelemadó megfizetésére a kifizető kötelezett;
– amely kamatjövedelemnek minősül, és abból a kifizető az adót levonta;
– amely pénzbeli nyereménynek [Szja tv. 76. § (2) bekezdés] minősül;
– amely nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján Magyarországon nem adóztatható;
– amelyet külön törvény rendelkezése szerint nem kell bevallani (például egyszerűsített foglalkoztatás esetén, ha a magánszemély egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján érvényes minimálbér vagy a garantált bérminimum napibérként meghatározott összegének szorzatát, a háztartási munka ellenértékét).
A 2015. évi jövedelmek adójának megállapítására a magánszemély választási lehetősége – ha nem egyéni vállalkozó vagy nem áfa-alany –, hogy
– munkáltatói adómegállapítással,
– bevallási nyilatkozattal,
– adónyilatkozattal,
– adóhatósági közreműködéssel történő egyszerűsített bevallással,
illetve – ha az előzőekre vonatkozó nyilatkozatot nem tesz, vagy nem tehet – adóhatósági közreműködés nélkül elkészített bevallással teljesíti a bevallási kötelezettségét.
Munkáltatói adómegállapítás
A magánszemély – amennyiben az Szja tv. 14.§-ában meghatározott feltételeknek megfelel – 2016. február 1-jéig (mivel január 31-e vasárnapra esik) nyilatkozatban kérheti, hogy az adóját a munkáltatója állapítsa meg, a munkáltató pedig eldöntheti, hogy ezt vállalja-e.
A munkáltatói adómegállapítás szempontjából munkáltatónak minősül a munka törvénykönyve szerinti munkáltató, továbbá az a társas vállalkozás is, amellyel a munkáltatói adómegállapítást kérő nyilatkozattétel napján a magánszemély tagi jogviszonyban áll, feltéve, hogy e napon nem áll más kifizetővel munkaviszonyban, és tagi jogviszonya alapján a társas vállalkozásnál díj ellenében személyes közreműködésre köteles.
A választás feltételei közül a legfontosabb, hogy a magánszemély 2015. évi adóköteles jövedelme kizárólag munkaviszonyából és/vagy személyes közreműködéséből (egymást követően fennálló munkaviszonyából, személyes közreműködéséből) származó legyen.
Amennyiben a munkáltató vállalja az adó elszámolását, a magánszemélynek 2016. március 20-áig kell átadnia a munkáltató részére az adó megállapításához szükséges igazolásokat, nyilatkozatokat a törvényben előírtak szerint [Art. 27. §].
Az adóról való rendelkező nyilatkozatokhoz az érintett intézményeknek (önkéntes pénztárak, bankok, biztosítók) 2016. február 1-jéig kell az igazolásokat kiadni a magánszemélyek számára.
Bevallási nyilatkozat
Ha a magánszemély az adóévben kizárólag munkáltatótól származó jövedelmet szerzett és megfelel a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéb feltételeknek is, a 15M30 nyomtatványon egy „X” jelölésével február 1-jéig bevallási nyilatkozat útján is teljesítheti a bevallási kötelezettségét. A határidő jogvesztő és nem vonható vissza. Egyidejűleg fennálló több munkaviszony esetén, a nyilatkozatot a magánszemély egyik – választása szerinti – munkáltatójánál teheti meg.
Navigátor Adózás modul
|
Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.
A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.
Megrendelés >>
|
A nyilatkozattétel időpontjában munkáltatóval nem rendelkező magánszemély az állami adóhatóságnál, az erre a célra rendszeresített 15NY31-es adatlapon, elektronikus úton vagy papíralapon tehet bevallási nyilatkozatot [Szja tv. 12/A.§; Art. 26/A.§].
Fontos hangsúlyozni, hogy a bevallási nyilatkozat szempontjából nem minősül munkáltatónak az a társas vállalkozás, amellyel a magánszemély tagi jogviszonyban áll, és e jogviszonya alapján a magánszemély a társas vállalkozásnál díj ellenében személyes közreműködésre köteles, vagyis bevallási nyilatkozatot az említett jogviszonyban állók nem tehetnek (akkor sem, ha egyébként van munkáltatójuk).
Adónyilatkozat
Ha a magánszemély személyi jövedelemadóját nem a munkáltatója állapítja meg, és a személyi jövedelemadója tekintetében nem tesz, vagy nem tehet bevallási nyilatkozatot, a 2015. évi jövedelmének bevallását önadózóként 2016. május 20-áig még a „söralátét”-ként elhíresült bevallási nyilatkozat útján is teljesítheti, amennyiben a törvényi feltételeknek megfelel [Art 27/A.§].
Az adónyilatkozat (1553ADO nyomtatvány) alkalmazásának egyebek mellett, alapvető feltétele, hogy a munkáltató által levont adó, adóelőleg és a ténylegesen fizetendő adó különbözete az adóévben az ezer forintot nem haladja meg, a munkáltatónak nem minősülő kifizető pedig az adót, adóelőleget hiánytalanul levonta. Ebből a szempontból munkáltatónak minősül az a kifizető, amellyel a magánszemély munkaviszonyban áll, illetve amely a magánszemély részére bért (is) fizet, továbbá a társas vállalkozás, ha a magánszemély a tevékenységében személyesen közreműködő tag [az Szja tv. 46. § (6) bekezdés b) pont].
Egyszerűsített bevallást adóhatósági közreműködéssel
Ha a magánszemély személyi jövedelemadóját nem a munkáltatója állapítja meg és a személyi jövedelemadója tekintetében nem tesz bevallási nyilatkozatot vagy adónyilatkozatot, önadózóként – utoljára a 2015. évi jövedelméről – választhatja az egyszerűsített bevallást adóhatósági közreműködéssel [Szja tv. 11. § (2) bekezdés].
ADÓklub Online 2016 – Androidos okostelefonnal
|
ADÓ szaklap online
ADÓ-kódex szaklap online
Számviteli tanácsadó szaklap online
Áfa-kalauz szaklap online – ADÓ
kérdések és válaszok
Ado.hu Prémium cikkek
Rendelje meg most >>
|
Az egyszerűsített bevallás akkor választható, ha a magánszemély a 2015. évben kifizetőtől (munkáltatótól) kizárólag olyan bevallási kötelezettség alá eső bevételt szerzett, melyből a kifizető (munkáltató) adót/adóelőleget vont le, és egyébként nem köteles saját maga adóbevallás benyújtására. Az egyszerűsített bevallás választását 2016. február 15-éig lehet az a 1553NY nyomtatványon vagy elektronikus úton az adóhatósághoz bejelenteni. A határidő jogvesztő, elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.