Így változna a bankadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 

Az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi vonatkozó törvény és egyes adótörvények módosításáról nyújtott be törvényjavaslatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, amelynek részeként a tárcavezető a bankadó következő évekre szóló mértékét kívánja mérsékelni. A törvényjavaslat kedvezményeket tartalmaz azoknak a bankoknak, amelyek növelik vállalati és lakossági hitelállományukat.


Az Országgyűlés honlapján közzétett módosító javaslat szerint a különadó, azaz a bankadó mértéke hitelintézet esetén az adóalap 50 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,15 százalék, az e feletti összegre 0,31 százalék lesz 2016-ban, 0,21 százalék 2017-ben és 2018-ban, azzal a kikötéssel, hogy a hitelintézet által az üzleti évre (adóévre) fizetendő különadó mértéke 2016-ban nem haladhatja meg a 2015. adóévben fizetett (fizetendő) különadó összegének 45 százalékát, 2017-ben és 2018-ban a 2016. adóévben fizetett (fizetendő) különadó összegét.

A különadóról szóló törvényjavaslat azzal a bekezdéssel egészül ki, hogy olyan hitelintézetnél, amelynél a vállalkozói kölcsönök állománya a 2015. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló mérleg-fordulónapja között nőtt, illetve a kkv-knak adott hiteleknél a tranzakciók hatására bekövetkezett változás a 2015. évi beszámoló fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja között pozitív, a 2017-es és a 2018-as adóévre fizetendő különadó mértéke nem haladhatja meg a 2015. adóévre fizetett (fizetendő) bankadó összegének 30 százalékát.

A háztartásoknak adott hiteleknél is hasonló az előírás, azaz, ha a 2015. adóévre vonatkozó beszámoló mérleg-fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja között nőtt az állomány, a 2017. évre és a 2018. adóévre fizetendő különadó mértéke nem lehet nagyobb a 2015. adóévre fizetett (fizetendő) különadó összegének 30 százalékánál.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.