Izer: megduplázódhat idén az személyi adókedvezményt igénybevevők száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A január 1-től hatályos jogszabályváltozással kibővült azon betegségcsoportok köre, amelyekre a kedvezmény érvényesíthető – közölte a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a tárca csütörtöki közleménye szerint. 

Izer Norbert kiemelte, hogy az idén évi 89 400 forintos adókedvezményt orvosi igazolással akár 5 évre visszamenőleg igényelhetik az érintettek, ha a betegségük korábban is fennállt. Ugyanez a jog megilleti a kormányrendeletbe újonnan bekerült betegségcsoportok érintettjeit is – tette hozzá.

A minimálbér öt százalékának megfelelő, 2019-ben havi 7450 forint adókedvezményt érdemes az adóelőleg megállapításakor, a munkáltatónál nyilatkozattal kérni, így akár már a januári fizetés is magasabb lehet – javasolta az államtitkár. Hozzátette, hogy az összeg a nyilatkozat elmulasztása esetén sem veszik el, hiszen a személyijövedelemadó-bevallásban, egy összegben is érvényesíthető.

A közleményben emlékeztetnek, hogy adókedvezmény jár azoknak, akik rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek és azoknak is, akik a vonatkozó kormányrendeletben felsorolt betegségben szenvednek.

Az idei jogszabályváltozás a férfiakat érintő leggyakoribb daganatos betegségekre, valamint az emlőrákra, a méhnyakrákra, a petefészekrákra és az endometriózisra terjed ki. Becslések szerint csak az utóbbiban 200 ezer nő  szenved, vagyis majdnem annyian, ahányan 2017-ben igényelték az adókedvezményt – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)