Januártól jön a szénadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Január 1-jétől a szén is az energiaadóról szóló törvény hatálya alá kerül. Az adó alapja a szén mennyisége, mértéke – egységesen, szénfajtától függetlenül – tonnánként 2040 forint.

Mivel a jogszabály a lakossági végfelhasználást mentesíti az energiaadó-fizetési kötelezettség alól, az adóztatás a szén lakossági árára nincs hatással. A szén értékesítési útvonalának nyomon követhetősége, valamint az adómentesség ellenőrizhetősége érdekében a szenet továbbforgalmazási céllal beszerző energiakereskedő, illetve a lakossági fogyasztó az energiakereskedőnek a szén vásárlásakor írásban nyilatkozik.

Az új szabályok szerint adót kell fizetni, ha az energiakereskedő (például a szén értékesítését végző tüzéptelep vagy más szénkereskedő) felhasználónak szenet értékesít. Ekkor a számlán elkülönítve kell a szén energiaadóját feltüntetni, a fizetésre kötelezett személy az energiakereskedő (nincs adófizetési kötelezettsége, ha a szenet a lakossági fogyasztónak értékesíti). Többek közt akkor is fizetni kell, ha a felhasználó belföldön közvetlenül termelőtől szenet vásárol, ekkor a (nem lakossági) felhasználó állja. Egy másik eset, amikor valaki saját felhasználásra termel szenet.

Általános szabályként az adófizetésre kötelezett kötelezettsége megállapítani, bevallani és megfizetni az energiaadót. Ha azonban az importáló közvetlenül az EU-n kívüli országból vásárol szenet, az energiaadó megfizetése nem önadózás keretében történik, hanem az adót a vámhatóság állapítja meg. Bizonyos felhasználások esetén (például erőmű üzemeltetésénél) lehetőség van a szenet terhelő energiaadónak a vámhatóságtól történő visszaigénylésére, illetve az önadózás keretében megállapított fizetendő energiaadóból történő levonására.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.