Jövő nyáron érkezik a NAV csodafegyvere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy éve van a cégeknek számlázó programjaik online bekötésére – hívta fel a figyelmet közleményében a Grant Thornton.


Bő egy hónapja jelent meg a vállalkozások számlázással kapcsolatos kötelezettségeinek módosulásáról szóló jogszabály tervezete – mondta el Soós László, a Grant Thornton Adó igazgatója, olvasható a cég Adó Onlinehoz eljuttatott közleményében. Eszerint a cégeknek jövő júliusig kell számlázó programjaikat az adóhivatalhoz online bekötniük. A szaktárca szerint a változás csökkenti a cégek adminisztratív költségeit.

 A Nemzetgazdasági Minisztérium június végén feltette a honlapjára a „számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet módosításáról” szóló tervezetét.

A dokumentum szerint jövő év július elsejétől a számlázó programoknak képesnek kell lenniük a százezer forint feletti áfát tartalmazó számlák adatait elektronikus úton elküldeniük az adóhatóságnak. Korábbi tervek szerint már idén júliusban kellett volna a vállalkozásoknak számlázó programjaikat beköttetniük az adóhivatalhoz.

A cégeknek a számla adatainak programban való véglegesítését, illetve lezárását követően 24 órán belül kell majd továbbítaniuk az adóhivatal számára. Így a hatóság már a kiállítást követő napon ismerni fogja az adózók számláinak áfa-tartalmát az említett nagyságrend felett. A kötelezettség a sztornó és módosító számlákat is érinti.

A tervezet szerint az elektronikus adatszolgáltatást adózói regisztrációt követően lehet majd elkezdeni. A regisztráció nem váltja ki a számlázó programok eddig is hatályos bejelentési kötelezettségét, mert online adatszolgáltatás csak a százezer forint áfát meghaladó számláknál szükséges. Így előfordulhat olyan adózó, amely számláit ugyan számlázó programmal állítja ki; ám azok áfa-tartalma az összeghatárt nem haladja meg, ezért online adatszolgáltatásra nem lesz köteles.

A rendeletmódosítás tervezete 120 oldalas, abból 117 oldal az adatszolgáltatás sémaállományának kódnyelvét tartalmazza. A szaktárca a tervezettel együtt a módosítás hatásvizsgálatát is ismertette. Eszerint az adatszolgáltatási rendszer fejlesztésére 18,5 milliárd forintot kell fordítani a központi költségvetésből. A változtatás emellett évente 300 millió forint, valamint 1,22 milliárd forint üzemeltetési költséget is igényel.

A hatásvizsgálat szerint a rendszer a beruházási költségeken túl nem jelent adminisztratív tehernövekedést a vállalkozásnak. Sőt csökkenti a cégek terheit, mert kiváltja a számlákkal kapcsolatos utólagos adatszolgáltatást. A rendszer bevezetésének előnye lehet még, hogy elektronikus számlázás esetén a számlát befogadó vállalkozás is valós időben értesülhet a számára kiállított számla tartalmáról, ami megkönnyítheti és felgyorsíthatja a bejövő számlákkal kapcsolatos ügyintézést.

A Nemzetgazdasági Minisztérium egy áprilisi közleménye szerint az intézkedés bevezetésének köszönhetően az adóhatóság a cégek teljes forgalmára rálát, és az adatok összegzését követően azonnal ki tudja szűrni a csalárd vállalkozásokat. A rendszer bevezetésével megszűnik majd a számlázó programmal kiállított kimenő számlákra vonatkozó tételes áfa nyilatkozattételi kötelezettség, ami csökkenti a vállalkozások adminisztratív terheit. Kérdés ugyanakkor, hogy pl. a befogadott számlák esetén továbbra is az áfa bevallás részét képező M lapon kell-e majd teljesíteni partnerenként és számlánként az adatszolgáltatást, amely bizonyos esetekben többlet terhet jelenthet az adózók számára.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.