Jövőre kisebb lesz az egyszázalékos torta


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyházakkal ellentétben a civilszervezeteknek nem sok esélyük van arra, hogy a jövőre csökkenő 1 százalékos bevételt valamilyen módon kompenzálják. Sokan azonban régóta nem rendelkeznek adójukról. Minden eddiginél erősebb verseny indulhat meg értük.

A január elsejétől érvényes új adórendszer miatt a civilszervezetek becslése szerint 30 százalékkal is csökkenhet az egyszázalékos felajánlások összege

Az egyszázalékos felajánlások összege 80 millió forinttal, 9,9 milliárd forintra csökkent tavaly.

De a rendszerben vannak még tartalékok: az adózóknak csupán 54 százaléka rendelkezik az egy százalékról. Így jelenleg a civileknek és az egyházaknak összesen felajánlható 30 milliárd forint körüli elméleti keretből csak 17 milliárdról rendelkeznek az adózók.

Részletek a Világgazdaságban.

A civilszervezetek finanszírozása annak nyomán zsugorodhat, hogy a magánszemélyek és a társaságok civilszervezeteknek történő felajánlásai már nem csökkentik a személyi jövedelemadót, illetve a társaságiadó-alapot. A lehetőség csak abban az esetben marad fenn, ha egy cég több évre szóló támogatási szerződést köt a kiválasztott civilszervezettel, amelyben vállalja, hogy négy éven keresztül egy meghatározott összeggel támogatja.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)