Jövőre lehet pozitív adóslista


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Többfordulós szakmai munka kezdődik, ennek eredményeként a pontos forgatókönyvet június 30-án bírálhatja el a kormány. A pozitív adóslista banki informatikai fejlesztései akár 6-9 hónap alatt elkészülhetnek.

A jövő év közepétől vezethetik be a több éve elakadt pozitív adóslistát – közölte a Világgazdasággal Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója. Eredménynyel zárult ugyanis a bankszövetség és a kormányzat közötti tegnapi egyeztetés a lakossági banki szolgáltatások reformjairól.

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével megtartott ülésen megállapodtak arról, hogy egy többfordulós szakmai munka kezdődik, ennek eredményeként a pontos forgatókönyvet június 30-án bírálhatja el a kormány. A szakmai munka széles intézményi spektrumra épül: a bankszövetség és a kormány szakértői mellett a bizottságban helyet kapnak a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének, a Gazdasági Versenyhivatalnak vagy akár a Magyar Nemzeti Banknak a szakértői. Természetesen a munkában közreműködik a lakossági banki szolgáltatásokat vizsgáló szakértői bizottság is.

Bár a pontos forgatókönyvről Erdei egyelőre konkrétumokat nem tudott mondani, annyit elárult, hogy a pozitív adóslista banki informatikai fejlesztései akár 6-9 hónap alatt elkészülhetnek. A megvalósítási fázisban az adatok feltöltése jelentheti az igazi problémát, de akár már a jövő év közepétől startolhat a pozitív adóslista. Addig azonban még meg kell találni azokat a biztosítékokat, amelyek után az adatgyűjtés alkotmányosan is megállja a helyét.

A pozitív adóslista mellett olyan témák is szóba kerültek, mint a lakossági ügyfelek védelmének megerősítése (elsősorban a reklámozás és a szerződések tartalma területén), a készpénzkímélő fizetési eszközök és bankkártyák népszerűsítése, valamint a bankváltás könnyítése. Úgy tűnik, több év halogatás után tényleg felpörögtek az események a pozitív adóslista körül.

A kormány által ősszel felkért banki szakértői bizottság három hónap alatt állította össze változástervezetét, amelynek egyik sarokkövévé a pozitív adóslista támogatása vált. Várhegyi Éva múlt hét csütörtökön tartott sajtótájékoztatót a pozitív adóslistáról, s rá három napra már megtörténtek az egyeztetések a kormány és a bankszövetség között.

A pozitív adóslista várható bevezetése ugyanakkor talán az egyetlen olyan változás a hazai pénzügyi piacon, amelyet minden szervezet – a Magyar Nemzeti Banktól a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletén át a bankokig – támogat, hiszen a hatékonyabb kockázatkezelést elősegítve mind a bankoknak, mind a (jól fizető) ügyfeleknek csökkenhetnek a költségei. A lista az elmúlt években az adatvédelmi ombudsmannál akadt el, aki aggályosnak találta a teljes körű ügyféllista felállítását, és így eddig sorra megvétózta a bevezetést.

Forrás: index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.