Júliustól jön a fordított adózás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ritkán látható, összpárti támogatással fogadta el az Országgyűlés a fordított adózás mezőgazdasági termékekre való kiterjesztését az Országgyűlés. A jogszabály július elsejétől lép hatályba, feltéve, ha az EU is engedélyezi, és idén 10 milliárdos pluszbevételt hozhat a büdzsének.


A mezőgazdasági áfacsalások megakadályozása érdekében az agráriumra is kiterjesztik a fordított adózást; az erről szóló törvényjavaslatot hétfőn nagy többséggel, 340 igen szavazattal, négy ellenében fogadta el az Országgyűlés.

A fordított adózás – amely azt jelenti, hogy az eladó az adókötelesen értékesített termék után nem számít fel áfát, vagyis nettó áron értékesít, a forgalmi adót pedig a vevő fizeti be – olyan adózási mechanizmus, amely szakértők szerint eredményesen hozzájárulhat a mezőgazdaság meghatározott területein jellemző áfacsalási módszerek visszaszorításához.

A jogszabály alapján a fordított adózást a gabona-, az olajosmag- és fehérjenövény-kereskedelemben vezetik be. A fordított adózás így a kukoricára, a búzára, az árpára, a rozsra, a zabra, a triticaléra, a napraforgómagra, a repce- és olajrepcemagra, valamint a szójababra lesz érvényes.

A változtatások július 1-jén lépnek hatályba, kétéves átmeneti időszakra.

A javaslat átmeneti rendelkezései biztosítják, hogy az egyenes adózásról a fordított adózásra történő áttérés zökkenőmentes legyen: főszabályként akkor kell fordítottan áfázni, ha a teljesítés 2012. július elsejére, vagy az utáni napra esik.

Az adóbeszedés hatékonyságnak növelése érdekében az új szabályozás új adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a fordított adózás hatálya alá eső adóalanyoknak. Az adatszolgáltatást vevőként, eladónként, az értékesített termék Kereskedelmi Vámtarifa szerinti bontásában kell teljesíteni, a teljesítési időpontnak, az értékesített,beszerzett mennyiségnek és az adóalapnak a feltüntetésével.

A fordított adózás bevezetése az Európai Bizottság engedélyéhez kötött; bár a magyar kormány már tavaly engedélyt kért erre az unió vezető testületéről, az egyelőre nem érkezett meg. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő az Adó Online-nak adott interjújában úgy vélte: a késlekedésnek nem adószakmai oka van, mert Románia már ugyanerre kapott engedélyt.

A Széll Kálmán Terv 10 milliárdos pluszbevételt remél idén a fordított áfától.

A fordított adózás bizonylatolásáról bővebben itt olvashat.

Fordított áfás számlázás alvállalkozók között – a témáról itt talál részleteket.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.