Kevésbé lesz szigorú az áfaanalitika?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több ponton módosítaná az adózási salátatörvényt a költségvetési bizottság: azt is kezdeményezik, hogy 500 ezer helyett 2 millió forintos áfa-tartamú számlák esetében kelljen csak a vevők adószámát feltűntetni.


A költségvetési bizottság több ponton módosította az adózást érintő törvényjavaslatot.

Több módosító indítványt nyújtott be az Országgyűlés költségvetési bizottsága az adózást érintő egyes törvények módosításához. Egyebek mellett azt javasolják, hogy a vevő adószámát csak akkor kelljen feltüntetni a számlán, ha annak áfa tartalma eléri a 2 millió forintot. Az eredeti javaslatban ez a határ 500 ezer forint volt.

A módosítások között szerepel az is, hogy a jövőre kötelező összesítő jelentésben se az 500 ezernél, hanem a 2 millió forintnál több áfát tartalmazó számlákat kelljen csak feltüntetni.

Az adózás rendjéről szóló jelenlegi törvény megengedi a számla kibocsátójának és a befogadójának is azt, hogy egymásnál ellenőrizzék az áfa befizetésének, illetve visszaigénylésének a tényét. A bizottsági módosítás csak a számla befogadójának tenné az ellenőrzést lehetővé, az indoklás szerint ugyanis a kibocsátói ellenőrzés visszaélésre adhat lehetőséget.

Egy másik módosítás alapján a minimálbér kétszereséig nem kellene szociális hozzájárulási adót fizetniük a rokkant vállalkozóknak.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.