Kevesebb bűncselekmény, több kár – infografika
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az adóhatóság nyomozószolgálata előtt jóval kevesebb bűncselekmény vált ismerté 2013-ban, mint egy évvel azelőtt, ám az elkövetési érték nem csökkent. Az InfoTandem heti infografikája.
A költségvetési csalás dominálja azt a 12,44 ezer ismertté vált bűncselekményt, amelyek miatt a NAV Bűnügyi Főigazgatóságának pénzügyi nyomozói büntetőeljárást indítottak 2013-ban. E gyűjtőfogalomba tartozik a csempészet, a jövedékkel való visszaélés, az adócsalás, a csalás, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, a munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalás és az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértése is. A költségvetési csalás az esetszámot tekintve is roppant nagy súlyú, hiszen az ismerté váltak közül a NAV hatáskörébe tartozó 11,93 ezer bűncselekmény több mint 45 százalékát tette ki, ám igazán magas arányt az elkövetési érték szempontjából mutat: a maga 108,4 milliárd forintjával a hatáskörös ügyek értékéből 93 százalékot hasított ki tavaly.
Viszonylag gyakori még a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése: az esetek 17,7 százaléka volt ilyen, ám ez az értékből csak 1,4 százalékkal részesedett. Pénzmosási ügyre és orgazdaságra már jóval kevesebb példa akadt, az értékük viszont relatíve magas volt. A dohánytermékekre elkövetett bűncselekményekkel összefüggésben például a NAV 2,5 milliárd forint értékben foglalt le 63 millió szálnyi dohányterméket. A Pénzmosás Elleni Információs Iroda 13,6 ezer bejelentést fogadott különféle szolgáltatóktól, felügyeletet ellátó szervektől, külföldi pénzügyi információs egységektől. Maga az iroda 225 ellenőrzést folytatott le, és különféle jogcímeken 3,4 millió forintnyi bírságot szabott ki.
Meglehetősen sikeresnek bizonyult a NAV nyomozószolgálata a költségvetés számára okozott kár megtérítésében. A folyamatban lévő büntetőeljárások kapcsán a vagyoni kényszerintézkedéssel biztosított érték (lefoglalás, biztosítási intézkedés és önkéntes megtérítés együttesen) 24,5 milliárd forintra rúgott. Az így adódó 20 százalékos kármegtérülés nemzetközi viszonylatban sem számít rossznak.
A Bűnügyi Főigazgatóság 265 alkalommal indított titkos információgyűjtést, és 296 korábban megkezdett eljárást fejezett be 2013-ban. Utóbbiak nyomán 172 büntetőeljárás indult, melyek elkövetési értéke 37,8 milliárd forintot, a lefoglalt érték pedig a 8,3 milliárdot tett ki.