Kiemelt adózók, feltételes adómegállapítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 37/2006. (XII. 25.) PM rendelet tartalmazza a kiemelt adózók kijelöléséről, valamint az adóteljesítmény számítási módjáról és az alkalmazásával megállapított értékhatárokról szóló, 2007. január elsejétől hatályos szabályokat.

Kiemelt adózónak minősülnek a rendelet értelmében az előző év utolsó napján csődeljárás, felszámolás, végelszámolás alatt nem álló, részvénytársasági formában működő hitelintézetek és biztosítók, illetve a költségvetési szervek, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozók és magánszemélyek kivételével azon adózók, amelyek adóteljesítmény értéke a 2200 millió forintot elérte, illetve azt meghaladta. Külön kategóriát képeznek a 3000, illetőleg a 10 000 legnagyobb adózó, akik fokozott adóhatósági ellenőrzésre számíthatnak a jövőben is. Legalább háromévente górcső alá veszik a 488 millió forintot elérő illetve azt meghaladó adóteljesítménnyel rendelkezőket. Azokat pedig, akiknek az adóteljesítménye a 119 millió forintot elérte, illetve azt meghaladta, továbbá 2006. szeptember 1-jén havonkénti általános forgalmi adó bevallásra voltak kötelezettek, az APEH elnöke soron kívüli adatszolgáltatásra kötelezheti. A jogszabály hatálybalépésével egyidejűleg az adóteljesítmény számítási módjáról és az alkalmazásával megállapított értékhatárokról szóló 56/2005. (XII. 29.) PM rendelet hatályát vesztette.

A 39/2006. (XII. 25.) PM rendelet a feltételes adómegállapítás iránti kérelmekkel kapcsolatos eljárási szabályokat határozza meg. A kérelmet a rendelet melléklete szerinti nyomtatványon kell 4 példányban, magyar nyelven a Pénzügyminisztériumhoz kell az alábbi okiratok csatolásával benyújtani:

  • közjegyző által hitelesített aláírási címpéldány másolata,
  • 30 napnál nem régebbi cégkivonatot vagy annak közjegyző által hitelesített másolata,
  • a díj megfizetését igazoló, a hitelintézet által cégszerűen aláírt bizonylat másolata.

A díjat a PM 10032000-01454055 számú számlájára kell befizetni. Ennek elmaradása esetén a kérelem nem bírálható el. Fontos tudni, hogy a kérelem visszavonása esetén a befizetett díj nem követelhető vissza, illetve, hogy a díjfizetésre részletfizetést vagy fizetési halasztást nem lehet kérni. A rendelet 2007. január 1-jétől alkalmazható. Ezzel egyidejűleg a korábbi, 6/2004. (II. 13.) PM rendelet ellenben a hatályát vesztette.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.