Költségvetés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

December végén fogadta el a parlament a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről szóló 2006. évi CXXVII. törvényt. A központi költségvetés bevételi főösszege 6669,4911 milliárd, a kiadási főösszege pedig 8325,9767 milliárd forint lett, így 1656,4856 milliárd forintos hiánnyal számolnak a 2007-es évben.

A felsőoktatásban nem emelkedik az egy főre megállapított hallgatói normatíva, valamint a diákotthoni elhelyezés normatívája, amely 2007-ben is 116 500 Ft lesz. A lakhatási támogatás éves normatívája sem változott, 60 000 Ft maradt, akárcsak a tankönyv- és jegyzettámogatás, valamint a sport és kulturális tevékenység normatívája, amely 11 650 Ft lesz 2007-ben is.

A nyugdíjbiztosítási járulék tekintetében a járulékfizetési felső határ egy naptári napra jutó összege 18 490 forintra (évi 6 748 850 Ft-ra) emelkedett. A nyugdíjemelés számításánál 2007. évben 1,7%-os országos nettó átlagkereset-növekedést, 6,2%-os fogyasztói árnövekedést kell figyelembe venni. A kárpótlási jegyek, termőföld megszerzése fejében fizetett életjáradékok összege 2007. március 1-jétől az előző évben megvalósult átlagos nyugdíjemelés százalékos mértékével emelkedik.

A megszorításokra tekintettel nem emelte köztisztviselői törvény szerinti illetményalapot (36 800 forint), és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti illetménypótlék számítási alapját (19 600 forint) sem az elfogadott költségvetési törvény.

A közbeszerzési törvény VI. Fejezete alkalmazásában a nemzeti közbeszerzési értékhatár általános eljárásban 2007-ben:

  • árubeszerzés esetében 30 millió forint,
  • építési beruházás esetében 90 millió forint,
  • építési koncesszió esetében 100 millió forint,
  • szolgáltatás megrendelése esetében 25 millió forint,
  • szolgáltatási koncesszió esetében pedig 25 millió forint lett.

A közbeszerzési törvény VII. fejezete szerinti különleges eljárás esetén a nemzeti közbeszerzési értékhatár 2007. január 1-jétől december 31-éig:

  • árubeszerzés esetében: 50 millió forint,
  • építési beruházás esetében: 100 millió forint,
  • szolgáltatás megrendelése esetében: 50 millió forint.

Az egyszerű közbeszerzési eljárás értékhatára 2007-ben árubeszerzés esetében 8 millió forint, építési beruházás esetében 15 millió forint, szolgáltatás megrendelése esetében 8 millió forint.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]