Közműadó: csőd és leépítések jöhetnek a vízügyeseknél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közműadó beláthatatlan következményekkel járhat a víziközmű-ágazatban, a helyenként több százmilliós plusz adóteher kigazdálkodására nem lesz lehetősége egyetlenegy vízmű társaságnak sem – mondta Fürjes József, a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VKDSZ) elnöke.


Csőd, a vízellátó rendszerek és csatornahálózatok műszaki állapotának további romlása, a munkahelyek tömeges megszűnése prognosztizálható, így lehet a kialakult helyzetet röviden értékelni. Minden bizonnyal ezt követően még inkább elmaradnak és elhúzódnak a hálózati rekonstrukciók, felújítások, emiatt pedig a vezetékhálózatok állapota tovább romlik, a helyzet mint valóságos „közműbomba” tovább élesedik – vizionálta a szakszervezeti vezető.

A vízügyi szakmában jártas szakemberek ismerik, és jól tudják, hogy egyes településeken akár 50 százalékot is meghaladó mértékűek a hálózati veszteségek, aminek igen komoly egészségügyi veszélyei vannak, ugyanakkor a drága költségen előállított ivóvíz jelentős része elvész A hazai víziközmű-ágazat régóta forráshiánnyal küzd, a hatályos víziközmű törvény értelmében 2013-ban nem lehet emelni a víz-és csatornadíjakat, ezért is érthetetlen és elfogadhatatlan számukra egy újabb teher – tette hozzá Fürjes József.

A szakszervezeti szövetség ezt az intézkedést nem tudja megérteni és elfogadni, és az alapellátás, valamint a foglalkoztatás biztonsága érdekében országos értekezlet keretében alakítja ki közös álláspontját, ebben számításba veszi a legvégső esetben alkalmazható törvényes érdekérvényesítési lehetőségeit is. Mindezekről tájékoztatták a miniszterelnököt, és konzultációt kezdeményeznek az ügyben.

A parlament a múlt héten fogadta el a törvényt, amely szerint adót kell fizetni a közművezetékek után 2013. január 1-jétől, a teher mértéke 125 forint lesz méterenként. Az adót a vezeték tulajdonosának, az állam vagy helyi önkormányzat tulajdonában álló közművezetéknél az üzemeltetőnek kell megfizetnie. Mentesülnek a közműadó alól a helyi önkormányzatok és az állam is, és sávos adókedvezmény illeti meg a hírközlési vezetékkel rendelkezőket.

(forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.