Már 3 éve járják az adótanácsadók a középiskolákat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már harmadik „tanévét” kezdi meg idén szeptemberben a Jövő tudatos adózói program. A kezdeményezést a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete indította el 2016 őszén. A szervezet önkéntes oktatónak jelentkező tagjai ingyenes adózási előadásokat tartanak a programra jelentkező középiskolákban.

Az Adótanácsadók Egyesülete 2016 novemberében tartotta meg első rendhagyó osztályfőnöki óráját „A jövő tudatos adózói” társadalmi-felelősségvállalási programjának keretében. Az elmúlt 2 tanévben több, mint 100 középiskolában 150 előadáson 5000 diákot ért el az egyesület. Mivel a szervezet országosan működik, az önkéntesek is az ország különböző pontjain élnek, így bármely településről jelentkezhetnek iskolák. Míg a program első évében „csak” egy tucat városban járt a program, a tavalyi tanévben már 30 településen találkozhattak a diákok adózási ismeretekkel.

A program célja, hogy a munka és a vállalkozás világába lépő fiatalok értsék, hogy miért van szükség adózásra, mik a kötelességeik, de azt is, hogy milyen jogaik, lehetőségeik vannak. „Hiszünk benne, hogy ha az emberek értik az adórendszert, tudják az adózás értelmét, akkor könnyebben és becsületesen fogják teljesíteni az ezzel kapcsolatos feladataikat, tudatosabban készülnek a vállalkozói létre, bátrabban kérik számon munkáltatóikon a kötelezettségeik betartását. Ezzel hosszútávon csökkenthető a feketegazdaság és az adócsalás.” – emelte ki Siklós Márta, az egyesület alelnöke, a program ötletgazdája és koordinátora.

A szervezet a tematika és az előadások összeállításánál figyelt arra, hogy gyakorlatias információkat adjanak át a diákok számára érthető módon. A második évben már hat előadás közül választhattak az érdeklődők, melyek az adózás értelméről, szükségességéről, a munkavállalási formákról, a munkához és a vállalkozásokhoz kapcsolódó adókról és az áfáról szólnak. Mindegyik érinti az adminisztrációs feladatokat például az ügyfélkaput vagy az elektronikus adóbevallást.

Az előadásokat szívesen fogadták a diákok és a tanárok, melyről az órák után leadott értékelések tanúskodnak. Ugyanis a szervezet minden hallgatót arra kér, hogy egy űrlapon értékeljék munkájukat. A 2017-18-as tanévben 2168 kérdőív érkezett vissza, melyek alapján a megtartott előadásokat összességében jónak (4,09) tartják a válaszadók. E visszajelzések megerősítették az egyesület szándékát, hogy a 2018/19-es tanévben is továbbviszi a programot.

Az Adótanácsadók Egyesületének tagjai – mint minden szervezeti feladatukat, tisztségüket – a Jövő tudatos adózói programban való ismeretterjesztést is térítésmentesen végzik, társadalmi munkában látják el. A szervezet a beszedett tagdíjból fedezi a program költségeit, így azok a tagok is hozzájárulnak a megvalósításához tagdíjuk befizetésével, akik az oktatást egyelőre még nem vállalták. Mindezt azzal a meggyőződéssel teszik, hogy egy fenntartható társadalom feltétele, hogy mindenki járuljon hozzá a költségekhez.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.