Már visszakérhető a bérbe vett autó áfájának fele


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Év elejétől változtak az autók bérlésére vonatkozó áfalevonás szabályai, vagyis bizonyos esetekben a bérlőnek már érdemes és indokolt lehet a bérleti díj áfájának 50%-át visszaigényelnie a sokszor hosszadalmas adminisztrációs eljárás helyett, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

Január elsejétől már az autók bérlése során is lehetősége van az adózónak, hogy egyszerűen csak a bérleti díj áfájának 50%-át igényelje vissza a tényleges üzleti célú felhasználás aránya helyett. Ezzel megszabadulhatnak az érintettek az időigényes és sokszor kockázatos adminisztrációtól (pl. útnyilvántartás, bizonylatolás, a NAV-tól érkező kérdések megválaszolása).

A cégautókkal rendelkező társaságok nagy részét érinti az új szabály, hiszen a személygépkocsik bérbevétele mellett kiterjed az operatív, valamint a nyílt végű pénzügyi lízingre is. A törvény ugyanakkor továbbra is meghagyja az adózó számára annak lehetőségét, hogy az automatikus levonást figyelmen kívül hagyja: ebben az esetben minden marad a régiben, vagyis az üzleti célú felhasználás aránya levonható, de ezt továbbra is nyilvántartásokban kell kimutatni és bizonylatokkal kell alátámasztani. „Az új lehetőség bevezetése után a NAV valószínűleg az eddigieknél szigorúbban fogja ellenőrizni a magas arányú levonást alkalmazó adózókat, éppen ezért a tényleges felhasználáson alapuló levonás kockázatosabb választás is egyben” – figyelmeztet Földes Balázs.

A Crowe FST szenior menedzsere hozzátette: a gyakorlatban azoknak éri meg továbbra is az útnyilvántartást vezetni és több áfát levonni a bérleti díjon, akik valóban nagyon nagy arányban használják üzleti célra az autójukat, így az 50%-os egyszerűsített levonást is csak akkor javasolt alkalmazni, ha bizonyíthatóan sor kerül a cégautók valamilyen szintű üzleti használatára.

Ahol csak és kizárólag az alkalmazottnak szóló juttatás a gépkocsi használata, ott az adózó elviekben semmilyen áfalevonási joggal nem élhet.

Ahogy eddig, úgy ezután is az általános tilalom vonatozik majd az áfa levonására a személygépkocsi és az üzemanyag beszerzésénél, az úthasználati és parkolási díjaknál, és a személygépkocsi fenntartásához, üzemeltetéséhez szükséges bármilyen termék esetén. Szintén változatlanul az 50%-os áfa levonási tilalom vonatkozik a fenntartáshoz szükséges egyéb szolgáltatásokra (pl. javítás, karbantartás).


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.