Megnézhetjük, kell-e késedelmi pótlékot fizetnünk a NAV-nak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az a cég vagy magánszemély, aki elektronikusan nyújtotta be a 2010. évről szóló adóbevallását, adófolyószámla-kivonatot és pótlékértesítőt sem kap postán. Az adófyolószámlát az ügyfélkapun keresztül lehet megnézni, és augusztus 1-től ugyanitt lehet tájékozódni arról, hogy van-e késedelmi pótlék tartozás. A késedelmi pótlékot november 15-ig kell megfizetni.

A NAV tájékoztatója szerint az Ügyfélkapu használatával a 2010. évi pótlékfizetési kötelezettséget két módon lehet megtekinteni.

1. A folyószámla lekérdezése során, 2011. november 15-i végdátum megadásával. Akinek van pótlékfizetési kötelezettsége, a megállapított összeg előírását a folyószámla késedelmi pótlék adónemén (magánnyugdíjpénztárak késedelmi pótlék adónemein) 2011. november 15-i dátummal láthatja.

2. A Pótléklevezetés/Lekérdezés menüpont megnyitásával. (A menüpont felhasználói leírása az eBEV felületen olvasható.)

A pótlékra vagy annak levezetésére észrevételt lehet tenni a NAV-nál:

  • Személyesen, a folyószámlát vezető illetékes adóigazgatóság ügyfélszolgálatán.
  • Telefonos egyedi ügyintézéssel, az APEH Ügyintéző Contact Center (ÜCC) 40/20-21-22-es telefonszám hívásával. Ennek használatához azonban ügyfél‑azonosító számmal kell rendelkezni, melyet a 11UK30 számú nyomtatvány benyújtásával lehet kérni. Ügyfél-azonosító számmal nem rendelkezőknek az adóhatóság telefonon nem adhat tájékoztatást a folyószámla adatairól.
  • Írásos észrevétel benyújtásához a „Folyószámla-kivonatra észrevétel” elnevezésű nyomtatvány használatát javasolja az adóhatóság.

Forrás: NAV


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.