Menekültválság: nem lesz német különadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter vetette fel az üzemanyagra kivetendő különadó ötletét. 


Elutasították a német kormánypártok Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter felvetését a menekültválság kezelésére szolgáló különadó bevezetéséről, és világossá tették, hogy Németországban nem lesz ilyen adó – írták vasárnapi német lapok.

Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) unió politikusa egy szombati interjúban vetette fel, hogy szükség esetén az üzemanyagra valamennyi európai uniós tagországban kivetendő különadó révén kellene fedezni a menekültválság költségeit. 

A német kormány nem vezet be ilyen adót – ezt még aznap, alig néhány órával az interjú megjelenése után közölte a CDU egyik alelnöke, Julia Klöckner, miután telefonon egyeztetett Angela Merkellel és a pénzügyminiszterrel. 

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Julia Klöckner – aki a CDU miniszterelnök-jelöltje a márciusi helyi törvényhozási választásra készülő Rajna-vidék-Pfalz tartományban – nemcsak elutasította, hanem éles szavakkal bírálta Wolfgang Schäuble felvetését. Elfogadhatatlan, hogy bárki is a „német ingázókkal fizettesse ki a számlát” a menekültek befogadásáért – mondta.

A CDU több más vezető politikusa is elvetette a pénzügyminiszter javaslatát. A kormány programját megalapozó koalíciós szerződésben feketén-fehéren benne van, hogy ebben a ciklusban nem kell adót emelni – idézte fel Michael Fuchs, a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös parlamenti (Bundestag-) frakciójának helyettes vezetője.

Adóemelésre nincs is szükség, hiszen „adóbevételünk hatalmas” – tette hozzá, rámutatva, hogy a szövetségi államháztartás tavaly 12,1 milliárd euró többlettel zárt.

A CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) is elvetették a javaslatot, úgy vélték, hogy az általuk jobboldali populistának nevezett Alternatíva Németországnak (AfD) párt malmára hajtja a vizet, ha a kormány a menekültek ellátásával kapcsolatban a közterhek növelésének gondolatával foglalkozik.

A pénzügyminisztérium egy szóvivője Wolfgang Schäuble felvetését magyarázva elmondta, hogy a különadó gondolatát európai uniós összefüggések között érdemes értelmezni. „Az a célunk, hogy mozgásba lendítsük a dolgokat az uniós szinten” – mondta.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.