Mikor veszik el az autódat?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavalyi év során 220 milliárd forint adó- és járulékhátralékot szedett be az APEH végrehajtás révén. A leghatásosabb az autó lefoglalása – adja hírül a Napi Gazdaság.

Az adóhatóság először általában inkasszóval próbálkozik, magánszemélyek esetében ezt csak akkor tehetik meg, ha ismerik a bankszámlaszámot. A kisebb összegű tartozások esetében először jellemzően felszólítást küldenek, a kiszállásra csak végső esetben kerülhet sor bagatell összegeknél.

Ha nincs lehetőség az inkasszóra, a következő lépés az ingatlan-, az ingó- és a gépjárművégrehajtás. Várszeghi György, az APEH főosztályvezetője elmondta, ez utóbbi külön kategória, mivel ez igen hatásos eszköz, érzékenyen érinti a tulajdonosokat.

Az APEH emellett lefoglalhat követeléseket, üzletrészt is. A tavalyi év során lefoglalt ingóságok becsértéke 45,6 milliárd forintra rúgott, azonban csupán 8 milliárd forint értékben sikerült elárverezni. Az árverésre ítélt tárgyak rendszerint jóval a becsérték alatt kelnek el, így nem jelent túlfoglalást, ha a tartozás összegénél magasabb becsértékben foglalnak le vagyontárgyakat a végrehajtók.

A jogszabályok szerint egyébként nem kötelező az adóst a végrehajtásról értesíteni, ezt azonban az adóhivatal megteszi, ha az adós nem tűnik kockázatosnak. A foglalás alatt lévő ingatlan, illetve ingó értékesítése bűncselekménynek számít.

Magánszemélyek esetében az adóhivatal élhet jövedelem-letiltással, az idén már több mint hatezer személynél kezdeményeztek ilyet, 7 milliárd forint értékben. A rendszeres jövedelem maximum 33 százalékát vonhatja le az APEH havonta, jogtalanul igénybe vett tb-ellátás esetén ez azonban 50 százalékra is rúghat.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.