Mindenki fizessen adót!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adópadló. Lapértesülésekre reagálva a francia kormányszóvivő és a kormánypárt is elismerte, hogy folynak az előkészületek egy minden teherviselő polgár által fizetendő minimáladó bevezetésére. A cél az, hogy a kedvezmények halmozásával senki se vonhassa ki magát maradéktalanul a közterhek viselése alól.

Franciaországban a jövedelemadó-rendszer mintegy 250 kivételt – és ezekhez megítélt kedvezményt – tartalmaz, a többi adónemet is figyelembe véve a könnyítést élvező kategóriák száma már négyszáz körül van. Az ilyen jogcímeken megadott könnyítések együttvéve mintegy 35-45 milliárd euróra becsült összeggel csökkentik a költségvetés éves bevételét. Ha ezt hozzávennék a franciák által befizetett – jelenleg évente mintegy 65 milliárd eurónyi – személyi jövedelemadóhoz, az állam bevételei ebben a kategóriába meghaladnák a 100 milliárdot.

Christine Lagarde pénzügyminiszternek október 15-ig kell sorra vennie a létező nagyszámú kivételt, hogy elkerülhető legyen az adókedvezmények és -leírások halmozása, illetve a közteherviselés alóli kibúvás.

A minimáladó (˝impot plancher˝, azaz ˝adópadló˝) mellett a kormány azzal érvel, hogy a magasabb jövedelmi kategóriákra jellemző a kedvezmények aránytalanul nagy halmozása, aminek eredményeként sokan tudnak teljesen kibújni a közterhek alól. A kabinet arra is utal, hogy a nyáron elfogadott adóreform részeként 50 százalékban maximálták a kiróható közvetlen adót, s ha van „adóplafon”, akkor lennie kell „adópadlónak” is. Az ellenzéki szocialisták azonban olyan aggályokat fogalmaztak meg, hogy a tervezett korrekciók elsősorban a legszegényebb lakossági rétegek megsarcolásához vezetnek majd.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.