Munkaerőpiacra lépő személyek utáni kiva-kedvezmény és a betegszabadság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Írásunkban azt tekintjük át, miként befolyásolja a kedvezményezett foglalkoztatott után érvényesíthető kisvállalati adóalap-kedvezmény alkalmazását azon körülmény, ha a munkaerőpiacra lépő személy adott hónapban betegszabadságon volt.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 20. § (1) bekezdés b) pontja értelmében a kisvállalati adó alapjába tartoznak (egyebek mellett) a személyi jellegű kifizetések, amelynek a betegszabadság is részét képezi a Katv. 20. § (2) bekezdés a) pontja, illetve a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján.

A kisvállalati adó alanya, amennyiben munkaerőpiacra lépőnek minősülő személyt foglalkoztat, kedvezményt érvényesíthet a kisvállalati adóban. Eszerint nem minősül személyi jellegű kifizetésnek – és nem képez kiva-alapot – a kedvezményezett foglalkoztatott után érvényesíthető kedvezmény éves összege [Katv. 20. § (2)-(2a) bekezdés].

A kedvezményezett foglalkoztatottak felsorolása a Katv. 2. § 19. pontban található, visszautalva a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho. tv.) előírásaira, míg az utánuk érvényesíthető kiva-kedvezmény összege a Katv. 2. § 20. pontjában került rögzítésre.

A kisvállalati adó (és a szociális hozzájárulási adó) alkalmazásában munkaerőpiacra lépőnek minősül, aki a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 275 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkezett biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni-, társas vállalkozói jogviszonnyal. Az említett 92 napos limitbe nem kell beszámítani a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás vagy a gyermeknevelési támogatás folyósításának időszakát, illetve a közfoglalkoztatásban történő részvétel időtartamát [Szocho. tv. 11. § (2) bekezdése].

Szintén érvényesíthető a munkaerőpiacra lépők utáni kedvezmény, ha a felsorolt anyasági ellátásban részesült (részesülő) személy a korábbi kifizetőjénél áll ismételten munkába.

A munkaerőpiacra lépő személy után érvényesíthető kedvezmény a kisvállalati adóban személyenként

  • a bruttó munkabér havi összege (de havonta legfeljebb a minimálbér) az első két foglalkoztatási évben,
  • a bruttó munkabér havi összege (de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százaléka) a foglalkoztatás harmadik évében Katv. 2. § 20. pont b) alpont].

Elmondható, hogy a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 79. § (1) bekezdése értelmében a személyi jellegű ráfordítások között kell elszámolni az alkalmazottnak munkabérként, a szövetkezet tagjának munkadíjként elszámolt összeget, a természetes személy tag részére személyes közreműködése ellenértékeként kifizetett összeget, továbbá a személyi jellegű egyéb kifizetéseket, illetve a bérjárulékokat.

A személyi jellegű egyéb kifizetések közé tartozik – egyebek mellett – a betegszabadság díjazása, a munkáltatót terhelő táppénz és táppénz-kiegészítés [Szt. 3. § (7) bekezdés 3. pont]. A betegszabadság összegére az Szt. 3. § (7) bekezdés 3. pontjában, valamint az Szt. 79. §-ában foglaltak szerinti, a személyi jellegű egyéb kifizetésekre vonatkozó számviteli szabályozást kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a betegszabadság ezáltal nem számítandó bele a bruttó munkabér összegébe, így a kisvállalati adóalap csökkentésekor sem lehet figyelembe venni a kedvezmény számítása során.

Példa:

A munkavállaló 2020-ban, a gyermekgondozási segély folyósításának lejártát követően ment vissza dolgozni korábbi munkahelyére. 2022-ben a foglalkoztatás harmadik éve zajlik. A kisvállalati adóalany munkáltató a munkavállaló után igénybe veszi a munkaerőpiacra lépő természetes személy utáni kiva-kedvezményt. 2022 szeptemberében az alkalmazott néhány napot betegszabadságon töltött, melynek következtében az említett hónapra 93 ezer Ft bruttó munkabért kapott, illetve 15 ezer Ft összegű díjazásban részesült a betegszabadságra tekintettel (Mindkét összeget a foglalkoztató folyósítja neki, tekintettel arra, hogy a betegszabadság idejére járó díjazást is a munkáltató fizeti meg az alkalmazott részére). A munkáltató a foglalkoztatás harmadik évében a bruttó munkabér havi összegének (de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százalékának) a mértékéig veheti igénybe a munkaerőpiacra lépő személy utáni kedvezményt, azaz 2022-ben havonta maximum 100 ezer forintot érvényesíthetne a kisvállalati adóalapjából az előírásoknak megfelelően. Mivel az alkalmazott 2022. szeptemberére eső bruttó munkabére kevesebb, mint a minimálbér 50 százaléka, ezért a munkáltató csupán 93 ezer Ft összegű kedvezményre jogosult az érintett hónapban. A betegszabadságra tekintettel kifizetett összeg pedig a munkáltatónál a kisvállalati adó alapját képezi, hiszen az – amint említésre került – személyi jellegű egyéb kifizetésnek minősül. A személyi jellegű egyéb kifizetések pedig személyi jellegű ráfordításnak és ezáltal járulékalapot képező jövedelemnek minősülnek, amelyek a kisvállalati adóalap egyik összetevőjét jelentik.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.