Nagy meglepetések a 2024-es költségvetésben – Niveus kommentár a költségvetéshez


Kétszámjegyű bevételnövekedéssel kalkulálnak a 2024-es költségvetésben. A Niveus Consulting Group kommentár a 2023-es elfogadott költségvetéshez, amely szerintük nagy meglepetéseket is tartalmaz.

2022. július 7-én fogadták el Magyarország 2024. évi költségvetését, amelynek jónéhány adónem esetén kétszámjegyű bevételnövekedéssel kalkulál. Az extraprofitadók fenntartása mellett a Honvédelmi Alap további jelentős megtámogatása is szembetűnő a jövő évre.

A legfontosabb adónemek tekintetében kivétel nélkül bevételnövekedéssel, esetenként kétszámjegyű emelkedéssel kalkulál az elfogadott költségvetés, amely sok érdekes kérdést felvet – emelte ki Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.

Ami a legfontosabb adónemeket illeti, az általános forgalmi adó esetében közel 7%-os emelkedést prognosztizálnak, így ebből az adónemből 2024-re már közel 8.600 milliárd forintot várnak. Itt felvetődik a kérdés, hogy az infláció leszorítására irányuló törekvések vajon hogyan fogják segíteni ennek a bevételi tervnek az elérését, de a jelenleg erős forint későbbi gyengülése mindenképpen jótékonyan hathat ezzel összefüggésben.

A második legnagyobb bevételi forrást jelentő személyi jövedelemadó tekintetében 10%-os növekedéssel számolnak, amely előrevetíti, hogy további bérfejlesztésekkel (és esetlegesen minimálbér-emeléssel) kalkulál a kormány.

A társasági adó tervezett bevételi összege 150 milliárd forinttal nő, ez legfőként a globális minimumadó bevezetéséből (amit a 2024-es évre már fizetni kell) adódhat. Ezzel összefüggésben Bagdi Lajos megjegyezte, hogy az őszi adócsomagban várhatóak az ezzel kapcsolatos részletszabályok, de 2-3000 cég biztosan érintett lesz, amelynek ezzel foglalkoznia kell.

Számottevőnek tekinthető a kisvállalati adó (KIVA) 24%-os és a kiskereskedelmi adó 22%-os növekedése. KIVA adónemből már csaknem 230 milliárd forintot várnak, amely jól példázza ezen adónem sikerességét és a társaságok adózásában egyre növekvő szerepét.

A szektorális adók közül a fentiekben említett kiskereskedelmi adó mellett minden extraprofit adó velünk marad, egyes adónemekből a tervezett bevétel csökkenni fog (pl. bankadó, gyógyszergyártói adó, Robin Hood adó), míg mások kapcsán növekedéssel kalkulálnak (biztosítási adóból 7%-al, a jövőben már „zöld adó”-ként aposztrofált légiforgalmi adóból 12%-al nagyobb összeget várnak).

Jelentősnek mondható még a jövedéki adó 15%-os növekedése, amelyet a korábban már bejelentett – üzemanyagokat terhelő – jövedéki adó emelés fedezhet.

Végül Bagdi Lajos hozzáfűzte, hogy a banki befektetések hozamán fizetendő 13%-os szociális hozzájárulási adó a Niveus Consulting Group számítása szerint közel 50 milliárd forinttal segítheti a költségvetést

Forrás: Niveus Consulting Group sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]