Nagyon megy az ingatlanpiac – figyeljünk az áfára! (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elérte a válság előtti szintet az ingatlanpiac valamennyi jelentős mutatója, és a növekedés 2016-ban is impozáns lesz. A CSOK és az áfacsökkentés ellenére tartósan emelkedni fognak az árak. Építőként, beruházóként, ingatlanpiaci szereplőként ismerni kell a piac és az áfa rendszerének minden összefüggését. Ebben segít az Ingatlanok és közlekedési eszközös szerepe az áfában című könyv.


Tényleg dübörög

Márciusban újabb forgalmi rekord dőlt meg az ingatlanpiacon: a Duna House adatai szerint a harmadik hónapban 12 434 darab adásvétel történt, ami éves összevetésben 1, a két évvel korábbi adathoz képest viszont 50 százalékos növekedést jelent. A válság kezdete óta egyetlen hónapban, 2012 januárjában volt ennél nagyobb a forgalom, az akkori kiugrást a végtörlesztés okozta. Negyedéves összevetésben is imponáló az ingatlanpiac élénkülése: az év első három hónapjában 33 316 ingatlan cserélt gazdát, ami éves szinten 4, kétéves összevetésben pedig 60 százalékos bővülést jelent.

A cég adatai szerint ingatlanárak országos szinten lényegében stagnáltak az egy évvel ezelőtti árszínvonalhoz képest, de a változatlanság mögött ellentétes piaci trendek állnak; míg a fővárosi lakásárak érdemben emelkedtek, addig a vidékiek csökkentek vagy nem változtak. Budapesten a téglalakások átlagos négyzetméterára elérte a válság előtti szintet, míg a panellakások négyzetméterárai meghaladták azt, és egy év alatt mintegy 10 százalékkal drágultak.

A Duna House adatai szerint a fővárosban még mindig leginkább a befektetői lakásvásárlások mozgatják a piacot: az első negyedévben a vevők több mint harmada ezért vásárolt lakást.

Biztos a drágulás

Idén az alacsony – és egyre csökkenő – kamatszint, a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és a lakásépítés 5 százalékosra csökkentett áfája mozgatják a piacot – ebben valamennyi elemző egyetért.

Mindegyik tényező külön-külön is élénkítő hatású, így az adásvételek száma a 2015-ös 135 ezerről 150-155 ezerre nőhet 2016 egészében, így a piac 2015-ös 20 százalékos növekedése után idén is impozáns lesz a bővülés üteme az Otthon Centrum prognózisa szerint. A növekedést 2016-ban is emelkedő árak, csökkenő alkuképesség és rövidülő eladási idő kíséri.

Az újlakáspiacon az áfacsökkentés és az építési jogszabályok egyszerűsítése a beruházókedvet növeli a professzionális építtetők és a magánépítkezők körében egyaránt, az újlakás-kínálat szűkössége pedig áremelkedést hoz ebben a piaci szegmensben is. 2014-ben 8358, 2015-ben 7612 lakás épült; az Otthon Centrum várakozásai szerint idén 10-12 ezer lakást adhatnak át, de az áfacsökkentés és a CSOK hatása sokkal inkább a 2017-es és 2018-as adatokban mutatkozik majd meg a most induló beruházások nyomán. A budapesti új építésű lakások áremelkedésének trendjét az OTP Bank elemzői konkretizálták: tavaly átlagosan 440 ezer forint/négyzetméter áron találtak vevőre az új lakások, az előrejelzés szerint az ár idén 480 ezer forintra emelkedik, 2017-ben pedig eléri majd a félmillió forintot. Az OTP elemzői szerint vidéken is hasonló a helyzet, mert az új lakások iránti kereslet ott is látványosan nő, amivel a kínálat nem tud lépést tartani.

Az Otthon Centrum prognózisa szerint a befektetési célú lakásvásárlások tartósan nem fogják mozgatni a piacot, mert bár a bérbeadásból származó 7-10 százalékos éves hozamok mostanában igen kedvezőnek számítanak, az árak tartós növekedése gátat szab majd a befektetők érdeklődésének.

Megjött a vállalkozókedv

Az áfacsökkentés, a CSOK és a piac felfutás a jelek szerint élénkíti a vállakozókedvet is: idén eddig több mint 500 új vállalkozás alakult az ingatlanszektorban, ami csaknem 30 százalékkal több, mint amennyit a tavalyi azonos időszakban regisztráltak. Az építőipari tevékenység végzésére idén létrejött cégek száma éves összevetésben 15 százalékkal nőtt.

Érdemes a piacra lépőknek és a már ott tevékenykedőknek az építőipar, az ingatlanpiac és az áfa kapcsolatának minden vetületével tisztában lenniük. Az építési szolgáltatásaok, az ingatlanértékesítés, az ingatlan bérbeadás és egyéb ingatlanhasznosítási módok áfa-vonzatát teljes körűen, példákkal illusztrálva ismerheti meg az Ingatlanok és közlekedési eszközös szerepe az áfában című könyvből, amelyet itt rendelhet meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.