NAV-figyelő, 25. hét: külföldi adatokat is elemez a NAV


Külföldi munkáról is kap adatokat az adóhatóság, és új ügycsoporttal bővült az UJEGYKE-nyomtatvány.

A külföldi munkáról is kap adatot a NAV

Az adóhatóság tájékoztatót tett közzé, amelyben arról írnak, hogy a hazai adóhatóság a nemzetközi együttműködések alapján információkat kap a külföldön történő munkavégzésről is.

A NAV kiemeli, és arra emlékeztet mindenkit, hogy amennyiben valaki külföldön vállal munkát, mindenképpen fontos tájékozódnia arról, hogy jövedelme után mely országban és milyen módon tartozik adót és más közterheket fizetni.

A nemzeti adóhatóságok ugyanis megosztják egymással adataikat, így a hazai hatósághoz is befutnak a külföldi munkavállalással kapcsolatos adatok a külföldön szerzett, de Magyarországon adóköteles jövedelmekről – emiatt ellenőrzés tárgya lehet az, hogy az ilyen típusú jövedelmek után vajon megfizették-e a Magyarországon esedékes, és a hazai költségvetést megillető adót.

Az adatcsere során a külföldi hatóságok az általános adatszolgáltatás mellett külön jelzik a hazai hatóság részére, ha adatbázisukban olyan jövedelem szerepel, amely Magyarországon esik adókötelezettség alá.

A NAV honlapján elérhető 4. sz. információs füzet kifejezetten a magánszemélyek külföldről származó jövedelmével foglalkozik, amelyben további hasznos információk találhatók.

Új ügycsoport az UJEGYKE-nyomtatványon

Június 28-án bővülnek a meghatalmazások bejelentésére szolgáló, rendszeresített nyomtatványon (UJEGYKE) a jelölhető ügykörök. Ez alapján, ettől az időponttól már külön bejelenthető meghatalmazás a belföldön letelepedett adóalanyok külföldi áfa-visszatérítésével kapcsolatos ügyek intézésére is.

Azoknak az állandó meghatalmazottaknak, akik az E/1/a) ügycsoport intézésére jelenleg is jogosultak [„Áfához és egyéb közvetett adókhoz kapcsolódó ügyek (külföldi adóalany áfa-visszatéríttetésével kapcsolatos, OSS-, IOSS-, SA-ügyek kivételével)”], és az új ügycsoportban is el kívánnak járni, új bejelentést kell tenniük, azaz a módosított UJEGYKE-adatlapon igényelniük kell ezt a jogosultságot is.

Azok a képviselők, akik jelenleg is jogosultak az áfaügyek intézésére (E/1. „Áfához és egyéb közvetett adókhoz kapcsolódó ügyek”), valamint akik minden adóügy intézésére jogosultak [D/1. „ADÓÜGYEK (kivéve egyes jövedéki ügyek)”], az új ügycsoport intézésére is jogosultak lesznek, azaz nem szükséges új adatlapot beküldeniük.

A NAV-figyelőben a fentieken túl választ kaphat a bérelt ingatlanon végzett beruházás áfájára vonatkozó kérdésekre, valamint friss adótraffipax-információkat talál.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]