NAV-figyelő, 36. hét: szeptember 30-án véget ér a szankciómentes időszak
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Októbertől szigorúbban jár el a NAV a számlaadat-szolgáltatást nem teljesítőkkel szemben. Miként változott a vállalkozók járulékfizetése 2020. július 1-jétől? Elérhető a civilszervezetek számára az 1%-os felajánláshoz szükséges adatlap.
1.Szeptember végéig tart a szankciómentes időszak
A hét fontos hírei között ismét kiemelte a NAV, hogy szeptember 30-ig bizonyos esetekben nem szab ki mulasztási bírságot, ha az adóalany a 2020. július 1. és 2020. szeptember 30. közötti időszakban a számlaadat-szolgáltatási kötelezettségét nem, vagy nem megfelelően teljesíti.
Mindezekről korábban már a 25. heti NAV-Figyelőben is beszámoltunk. A NAV a fent meghatározott időszakban csak azokkal az adózókkal szemben nem alkalmaz szankciót, akik az alábbi kötelezettségeiket nem teljesítik maradéktalanul:
◾adatszolgáltatás a 100 ezer forint áthárított adót el nem érő bejövő számlákról,
◾adatszolgáltatás a 100 ezer forint áthárított adót el nem érő kimenő számlákról,
◾a kibocsátástól számított 4 napon belüli adatszolgáltatás a 100 ezer forintot elérő vagy meghaladó, de az 500 ezer forintot el nem érő áfatartalmú kézi számlákról, amennyiben az adatszolgáltatás a kibocsátást követő 5 napon belül megtörténik.
A számlakibocsátó adóalanyok közül azok, akiknek eddig nem keletkezett online számlaadat-szolgáltatási kötelezettsége, kizárólag akkor mentesülnek a szankció alól, ha legkésőbb az adatszolgáltatási kötelezettséggel érintett első számla, számlával egy tekintet alá eső okirat (módosító, érvénytelenítő számla) kiállításának napjáig regisztrálnak a NAV Online Számla rendszerében.
A regisztráció a https://onlineszamla.nav.gov.hu/regisztracio/start weboldalon végezhető el, ahol egy kisfilm is segíti az Online Számla rendszerbeli regisztrációs folyamatot.
2.Csaknem félmillióan kapnak levelet a NAV-tól
A NAV mintegy félmillió ügyfélkapuval nem rendelkező ügyfelének küld postán adószámla-kivonatot. A tájékoztatás elején mindenki megtalálja a számára legfontosabb információt: mennyit kell fizetni, illetve mennyit igényelhet vissza.
Adószámla-kivonatot csak az kap, akinek legalább egy adónemen 5000 Ft-nál több tartozása, vagy 1000 Ft-nál több túlfizetése van a tavaly december végi adatok szerint.
Akik tartoznak, illetve késedelmi pótlékot kell fizetniük, kötelezettségeiket többféleképpen is rendezhetik: csekken, átutalással, bankkártyával vagy esetleges többletük átvezetésével.
A NAV minden címzett figyelmébe ajánlja az ügyfélkapu regisztrációt, melynek segítségével egyszerűsödhet a NAV-val való kommunikáció.
3.Tájékoztatást tett közzé az adóhatóság a fizetési értesítéséről
A NAV minden, az adózók által bevallott, terhére kiszabott, esetlegesen ellenőrzéssel megállapított kötelezettségről és a teljesített befizetésekről adónemenkénti részletezésben egy áttekinthető nyilvántartást, adószámlát vezet. Az adószámla adónemenkénti vagy mindösszesen egyenlege lehet túlfizetéses, vagy hátralékos is. Amennyiben lejárt esedékességű, végrehajtható tartozása van, az adó- és vámhatóság felhívhatja annak rendezésére. E felhívás jogszabály alapján nem kötelező, az adó- és vámhatóság dönti el, hogy mely esetekben él vele.
Ha az adózó megítélése szerint a rendelkezésre álló határidőben az elmaradások nem rendezhetőek, fizetési kedvezményre (részletfizetés, fizetési halasztás, mérséklés) irányuló kérelmet is előterjeszthet.
Ha a Fizetési értesítőben túlfizetésről tájékoztatta a NAV, az adószámlán mutatkozó túlfizetését átvezettetheti a hátralékos adónemekre, mellyel a tartozás – az átvezetett tartozás összegéig – megfizetettnek minősül.
Az adózó érdeke, hogy az értesítésben megjelölt időben megfizesse a hátralékát, vagy fizetési kedvezményi eljárást kezdeményezzen, mert végrehajtási eljárás lefolytatására is sor kerülhet, amennyiben a hátraléka az értesítésben megjelölt időn belül nem kerül megfizetésre és fizetési kedvezményi eljárást sem kezdeményez.
A NAV-figyelőből a fentieken túl megtudhatja, miként változott a vállalkozók járulékfizetése 2020. július 1-jétől; kiderül az is, hogy elérhető a civil szervezetek számára az 1%-os felajánláshoz szükséges adatlap, valamint az is, hol kattog az adótraffipax.
A NAV-figyelő további fontos híreit itt találja.
A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.