NAV-figyelő, 9. hét: bemutatja a NAV az illetékeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Könnyen használható táblázatot készített a NAV a hatályos illetékmértékekről, és pontosan elmagyarázzák, mely ajándékot milyen feltételekkel lehet külföldről hazahozni.


1. 2017-ben alkalmazandó illetékmértékek

Táblázatos formában foglalta össze a NAV a 2017. évben hatályos illetékmértékeket – mely így kifejezetten könnyen használható és világos tájékoztató lett.

Az illetékkel kapcsolatban megjelent információs füzetekről 6. heti, valamint 8. heti cikkünkben külön is olvashat.

2. Kedvezményes áfakulcsok, áfamentes tevékenységek

A NAV tájékoztatója az áfa törvény megfelelő rendelkezéseit tartalmazza. Egy rövid bevezető után, semmi különösebb magyarázat vagy értelmezés nem került a tájékoztatóba, a törvény száraz szövegén felül.

3. Olaszország szigorít! – nem jogosan

Az Európai Unió Hozzáadott Értékadó rendelete alapján lehetőségük van az adóalanyoknak azon számlák áfa tartalmának visszaigénylésére, melyek esetekben az ügylet teljesítési helye a számla kibocsátó külföldi adóalany székhelye szerinti állam. Ehhez magyar székhelyű vállalkozások esetén az ELEKÁFA nyomtatvány kitöltése és benyújtása szükséges.

2017. február 16-tól kezdődően az olasz adóhatóság csak olyan kérelmet fogad el, melyhez az összes visszaigényléssel érintett számla elektronikus másolatát csatolták. Azon kérelmeket, melyhez nem került számlamásolat csatolásra, nem fogadják be. Ez az eljárás nem felel meg az EU vonatkozó irányelvének, így még változás várható a jövőben, de addig sajnos a tájékoztatás szerint kell eljárni.

 

4. A szuvenír ára

Kifejezetten hasznos és érdekes ismertetőt tett közzé a NAV. Érdemes áttanulmányozni az alábbi ismertetőt azoknak, akik szívesen hoznak haza külföldi utazásaik során beszerzett szuveníreket, italokat, ételeket és egyéb ajándékot. Egyes termékek ugyanis csak korlátozott mennyiségben hozhatók be. Az ismertető a magyar mellett több nyelven is tartalmazza a fontos tudnivalókat.

A tájékoztató bemutatja az Európai Unión belül utazókra vonatkozó szabályok mellett az Európai Unión kívülről Magyarországra való behozatalra vonatkozó szabályokat, valamint kitér az alábbi felsorolásban szereplő terméktípusok behozatalára vonatkozó egyedi szabályokra:

  • alkoholtermékek és alkoholt tartalmazó italok

  • dohánytermékek

  • üzemanyag

  • élelmiszer

  • gyógyszerek

  • háziállatok

  • vadászati, sportcélú lőfegyverek és lőszerek

  • kulturális javak

  • veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok

  • vadásztrófeák

  • jövedéki termékek

5. Dohánygyártmányok kiskereskedelmi árának változása

Az alábbi linken érhető el az aktuális lista.

Érdemes megjegyezni, hogy az állami adó- és vámhatóság által közzétett árak hatályba lépésének napja – függetlenül attól, hogy az esetleg munkaszüneti nap – hétfő vagy csütörtök lehet. A kiskereskedelmi eladási árakat az ár alkalmazhatóságának kezdőnapját megelőző munkanapon 12 órától teszi közzé a NAV. Fontos kiemelni, hogy az adójegyes dohánygyártmányok továbbra is kizárólag az adójegyen feltüntetett áron értékesíthetőek, így azokat a NAV listái külön nem tartalmazzák.

Az alábbi listákat érdemes megnézni, melyek tartalmazzák az alkalmazható árakat:

 

6. ADÓVILÁG

Február 27-én jelent meg az Adóvilág idei 4. száma, mely bemutatja a 2017. évi ellenőrzési irányokat, melyekről elmúlt heti összefoglalónkban írtunk. Ezen felül a 2016. évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallás elkészítéséhez nyújt fontos információkat. A tartalom további pontjai:

  • A bizonylat-megőrzési kötelezettség, különös tekintettel az iratok elháríthatatlan külső ok miatti megsemmisülésének esetére 

  • Az IFRS-ek rendszere Magyarországon 

  • A külföldi utast megillető adómentesség szabályai 

  • Új szabályok az online pénztárgépek használatában 

  • A tagi és vezetői felelősségvállalás alakulása az adózók törlésével járó eljárások összefüggésében 

  • A bírósági eljárás során fizetendő eljárási illeték előírása 

7. Az Európai Unió által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések

Az elmúlt hét során frissítésre került az Európai Unió által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések listája, melyet ezen a linken ér el.

 

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.