Ne hagyja veszni a külföldön megfizetett áfát!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptember 30 egy olyan lehetőséget hordoz magában, amit nem érdemes elszalasztani egyetlen társaságnak sem: ha tavaly olyan külföldi ügyletek után fizettek áfát, amelyeknél jogosultak az áfa visszaigénylésére, szeptember 30-áig van lehetőségük a külföldön megfizetett áfát visszaigényelni – írja az RSM blog, szakmai oldal.

A külföldi áfavisszatérítés feltétele

A külföldi áfavisszatérítésnek lényeges feltétele, hogy a visszatérítési időszakban az adóalanynak ne legyen székhelye vagy olyan állandó telephelye a visszatérítés helye szerinti tagállamban, ahol gazdasági ügyletek zajlottak, és az érintett ügylet ne számítson teljesítettnek a visszatérítés helye szerinti tagállam területén. Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy nem minden külföldi országban kiállított számla áfája jogosít fel a visszatérítésre.

Miért fontos  a külföldi áfa visszatérítésének lehetősége?

A külföldi ügyletek során fizetett áfa jelentős terhet ró a vállalkozásokra, de van egy jó hír: sok esetben lehetőség van ezt az adót visszaigényelni.

Azonban ehhez fontos szem előtt tartani, hogy a külfölfi áfavisszatériítés lehetőségnek határideje van, ami idén szeptember 30-a. Ha ezt a határidőt elmulasztja a társaság, az esély az áfa-visszatérítésre elveszik!

Milyen ügyletek után van lehetőség külföldön megfizetett áfa visszatérítésére?

Az RSM szakértői korábbi blogbejegyzéseikben összefoglaltak néhány olyan speciális esetet, amikor a társaságoknak lehetőségük van a külföldön megfizetett áfát visszaigényelni.

Mit kell tennie a külföldi áfa visszaigényléséhez?

  • Nézze át a tavalyi évi számláit, amelyekre külföldi ügyletek során fizetett áfát.
  • Keresse fel az RSM Hungary Zrt. adócsapatát és bízza ránk magát (számlák áttekintésében, nyomtatvány elkészítésében, külföldi adóhatósággal való kommunikációban, esetleges fellebbezés elkészítésben).
  • Ügyeljen a szempember 30-ai hátáridőre!

Arról, hogy milyen buktatói lehetnek a külföldi áfa visszaigénylés folyamatának, a TELJES cikkből IDE kattintva értesülhet.

A bejegyzés szerzője Kelemen Anett, az RSM Hungary szakértője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.

Forrás: rsm blog


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.