Nem tetszik a szakszervezeteknek a cafeteria-módosítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elutasítja Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke által jegyzett, a cafetéria adózási szabályaira vonatkozó törvénymódosítást, amelynek értelmében a munkáltató adómentesen vásárolhat a dolgozóknak sportrendezvényekre szóló belépőt, mert a MaSzSz szerint sokkal inkább a dolgozók életkörülményeit javító cafeteria-elemek kedvezményes adózásának visszaállítására van szükség.

A szakszervezet közleménye kiemeli: a fővárosban kedden tüntető szakszervezetek nem Bánki Erik előterjesztését várták. „Ha a kormányoldal úgy gondolja, hogy ezzel beérik, a hatalom téved” – fogalmaz a MaSzSz. Az érdekképviseletek a számukra biztosított törvényes keretek között továbbra is készek a munkavállalók valós érdekeinek képviseletében fellépni.

Felidézték, számos szakszervezet azért tüntetett kedden, hogy a kormány ne számolja fel a munkáltatók által nyújtott lakáscélú támogatás, az albérleti hozzájárulás, az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések, illetve a diákhitel törlesztéséhez adható támogatás adómentességét. Mindez ugyanis a szakszervezet szerint nagyjából húszezer munkáltató mintegy kétmillió dolgozója nettó jövedelmének jelentős, évente akár nyolcvan-kilencvenezer forintos csökkenéséhez vezet.

Közölték, Bánki Erik szintén a héten terjesztette be az Országgyűlésnek azt az általa jegyzett törvénymódosítást, amely a cafeteria adózási szabályairól tartalmaz bizonyos – kétségkívül kedvezőnek tűnő – változásokat, de a szakszervezeti szövetség hangsúlyozta, hogy a munkavállalók nem ezt kérték. „Az emberek többségének nem arra van szüksége, hogy a munkáltató adómentesen vásárolhasson a számukra belépőt a sportrendezvényekre, kulturális rendezvényekre, és átvállalhassa akár a könyvtári beiratkozási díjat is” – olvasható a törvénymódosításról alkotott szakszervezeti vélemény a MaSzSz közleményében.

Emlékeztettek, a kormány a béren kívüli juttatások rendszerének átalakításakor törölte egyebek mellett a munkaerő mobilitását, a családok támogatását, illetve az öngondoskodás különböző formáit célzó juttatások adómentességét. Ezek megszüntetése pedig egyértelműen a dolgozók megtartása, az élet- és munkakörülményeik javítása, az egészségmegőrzés és a hosszú távú öngondoskodás ellen hat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2018. november 8.

A cafeteriarendszer várható átalakítása 2019-től

A kormány által 2018. október 19-én előterjesztett őszi adócsomag a nyári változásoknál kevésbé radikálisabban, de a korábban már kitaposott úton konzekvensen halad tovább abban a tekintetben, hogy tovább szűkíti a bérnél kedvezőbb adózás mellett adható juttatások körét. Az itt vázolt tendencia nyomán a béren kívüli juttatások körében jövő évtől a SZÉP -kártya hegemóniája körvonalazódik.
2018. október 11.

A magyar dolgozók 88 százaléka kap valamilyen cafeteria elemet

A magyar vállalkozásoknál a dolgozók 88 százaléka részesül legalább egy fajta béren kívüli juttatásból 2018-ban, a megkérdezett munkaadók legnagyobb része, több mint 55 százaléka a leggyakrabban adott cafeteria elemnek a helyi bérlet vagy más utazási támogatást, illetve az Erzsébet-utalványt nevezte – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI).
2018. november 5.

BDO: maradhatnak a legnépszerűbb cafeteria elemek

A SZÉP-kártya mellett jövőre várhatóan a már bérhez hasonlóan adózó Erzsébet-utalvány, valamint a lakáscélú és utazási támogatások lesznek a leggyakrabban választott cafeteria juttatások, így a munkáltatók által kínált legnépszerűbb cafeteria elemek jövőre is elérhetők maradhatnak – közölte a BDO Magyarország.