Nemzetközi adót kapnak a techcégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A G7-csúcstalálkozón francia-amerikai megállapodás született a nemzetközi technológiai óriáscégek adóztatásáról.

Franciaország és az Egyesült Államok megegyezett a délnyugat-franciaországi Biarritzban tartott G7-csúcstalálkozón az amerikai digitális szolgáltatókra kivetett francia adók ügyében: a francia kormány visszafizeti az amerikai cégeknek a befizetett illetéket, amint életbe lép egy nemzetközi adóztatási rendszer – jelentette be hétfőn Emmanuel Macron francia elnök Donald Trump amerikai elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.

A világ hét legfejlettebb országának ((Németország, az Egyesült Államok, Japán, Olaszország, Kanada, Nagy-Britannia és Franciaország) vezetői jóváhagyták, hogy nemzetközi adót vessenek ki 2020-tól a Google, az Amazon, a Facebook, az Airbnb (GAFA) és más hasonló nagyvállalatokra, és ezt követően Franciaország adókedvezmény formájában visszafizeti ezeknek a nagyvállalatoknak az eddig befizetett illetékeket – mondta a francia elnök.

„Rengeteg idegesség van ekörül a híres francia digitális adó körül. Szerintem egy nagyon jó megállapodást találtunk” – tette hozzá.

„Nagyon igazságtalan helyzetek vannak. Egyes szereplők nem fizetnek adót. Nem egyik vagy másik cég ellen akarta Franciaország bevezetni ezt az adót, hanem a nemzetközi probléma rendezése volt a cél” – hangsúlyozta Emmanuel Macron. Megerősítette, hogy a 2020-tól életbe lépő nemzetközi adóztatást a párizsi székhelyű Gazdasági és Együttműködési Fejlesztési Szervezet (OECD) dolgozza ki.

Párizs arra hivatkozva sújtotta ezzel az adóval a GAFA-vállalatokat, hogy túl kevés illetéket fizetnek azokban az európai országokban, ahol székhellyel rendelkeznek. Az érintett cégek diszkriminatívnak nevezték a döntést, az amerikai elnök pedig ellenlépéseket helyezett kilátásba, egyebek mellett a francia borok vámjának megemelését.

A 2019. január 1-jén életbe léptetett francia adók az amerikai szolgáltatók forgalmának mintegy három százalékát teszik ki.

Az OECD javaslata október végére készül el, és nemcsak a GAFA-cégeket, hanem valamennyi olyan nagyvállalatot érintene, amely piacát nem kizárólag abban az országban fejleszti, amelyben állandó székhelye található, és úgynevezett adóoptimalizálását gyakorol.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.