Nyilvánosak az új adótervezetek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szélesebb körűvé váló luxusadó, átalakuló adójóváírás az szja-ban, a lakások értékesítése utáni adófizetési kötelezettség módosulása, valamint több kis adó összevonása – ezek a javaslatok szerepelnek abban a tervezetben, amelyet tegnap szellőztetett meg az Index hírportál.

E szerint a pénzügyi tárca 2008-tól már az 50 millió forint feletti rész után is beszedné a luxusadót, igaz, csak a 100 millió forintnál értékesebb lakások és épületek után. További változás, hogy a luxusadót nemcsak a magánszemélyek, hanem a vállalkozások is kötelesek volnának fizetni. A luxusadó 2009-től viszont építmény- és telekadóvá mutálna, az értékhatár ugyanis akár 10 millió forintig is lecsökkenhet. A híresztelésekkel szemben ugyanakkor megmaradna az eva és az ekho, tovább nőne viszont a cigaretta és egyéb dohánytermékek jövedéki adója.

Négy kisebb járulékot, a munkaadóin kívül a rehabilitációs, a szakképzési és az innovációs hozzájárulásokat összevonnák, az ezeket helyettesítő új teher pedig a bruttó bér 5,5 százaléka volna. Miközben egyes kisebb köztehernemek végleg megszűnnek, a tervek szerint tovább nőne az elektronikus adóbevallások adattartalma.

Csupán közigazgatási egyeztetése folyik a jövő évi adótörvény-tervezeteknek, így többek között nem lezárt ügy még a luxusadóval kapcsolatos pénzügyminisztériumi terv sem – így kommentálták lapunknak a koalíciós frakciók tagjai a PM javaslatcsomagját. A luxusadó jelenlegi 100 millió forintos értékhatárához a szocialisták egy része nem nyúlna hozzá, még az ismertetett módon sem. A PM tervezete nagyjából lefedi az SZDSZ terveit, de további politikai egyeztetésre, a részletek kidolgozására van szükség – mondták liberális politikusok a Világgazdaságnak.

Nem szerencsés, hogy a kormány a luxusadó átalakításával kívánja megoldani az ingatlanok adóztatásának dilemmáját, az alapul szolgáló értékelési és besorolási rendszer ugyanis számos aggályra ad okot – értékelt lapunk kérdésére Zara László adószakértő, aki kifogásolja, hogy az adójóváírás átalakításával újra módosul az szja-szabályozás. A kis adók összevonásával nem lenne baj, ha ezzel nem nőne a kis- és középvállalkozások terhelése.
Jelenleg ugyanis a 20 fő alatti cégek nem fizetnek innovációs és rehabilitációs hozzájárulást – tette hozzá.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.