Objektív felelősség: ráfázás az áfázás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem tartalmaz komolyabb meglepetéseket az elfogadott adó- és járuléktörvény a várakozásokhoz képest. Érdemes a változásokat azonban közelebbről is szemügyre venni, hiszen az ördög – pontosan az, amelyik nem alszik – a részletekben van. A Deloitte szakértői az adóváltozásokról.

Álmatlan ördög az áfamódosítókban

Finomodtak is az áfaszabályok: ha a fizetés átutalással történik, továbbra is megmarad a 15 napon belüli számlakibocsátási kötelezettség áfás számla esetén, ám nincs ilyen kötelezettség, ha a számla nem tartalmaz áthárított adót.

900 ezer forint nettó érték fölött akkor is áfás számlát kell adni, ha a magánszemély nem kéri. Ebből gond lehet akkor, ha a magánszemély nem akarja megadni a számlához személyes adatait, hiszen erre bajosan kötelezhető – tette hozzá a szakértő.

A személyes használat nem elszámolható

A cégautóadóból levonható lesz az önkormányzatnak fizetendő gépjárműadó (súlyadó). Minthogy a cégautóadó kikerült az szja-törvényből, az autók személyes használatának költségei nem számolhatók el – magyarázta a FigyelőNet kérdésére Veszprémi István, a Deloitte adótanácsadási üzletágának partnere.

Az általános szabály szerint az számolható el a gépkocsi használatával kapcsolatban, ami a vállalkozás érdekében fölmerül. Ez természetesen elszámolási kérdéseket vethet föl egy olyan gépkocsi olajcseréjénél például, amelyet személyes és üzleti célokra egyaránt használnak. Nyilván e problematikával áll összefüggésben Szabó Lajos (MSZP) elfogadott javaslata: a taxis kisiparos elszámolhatja a kocsija költségeit, amennyiben üzleti nyilvántartásaiból egyértelműen kiderül, hogy más célra nem használja.

Szép, új, etikátlan iparág?

A regisztrációs adó visszajár majd, ha a kocsit forgalomba helyezés előtt külföldre viszik. Ez egyes spekulációk szerint új „iparágat” honosíthat meg, mert így a honi autókereskedők is eladhatnak olyan autót, amelyet azután majd Szlovákiában helyezhetnek üzembe.

A Deloitte szakértői szerint a mechanizmus valóban működhet, de tilos adókedvezményt adóelkerülésre használni, s semmiképp nem javasolható.

20 százalékos mulasztási bírsággal sújthatók majd azon bankszámlanyitásra kötelezett adózók, akik 250 ezer forint fölötti ügyleteiket készpénzben intézik. A napi záró készpénzállomány nem haladhatja meg az 500 ezer forintot, vagy az előző évi, éves szintre számított összes bevétel 1,2 százalékát.

A tanácsadó cég szakértői hozzátették: nagy meglepetés nincs, az adó- és járuléktörvényeket (néhány fordulat után) a várakozásoknak megfelelő tartalommal fogadták el.

Az adózásban várható 2009-es legfontosabb változásokról már korábban írtunk itt, néhány későbbi (s elfogadott) módosító javaslatról itt, a „haláladó” részleges eltörléséről, a pro és kontra érvekről, s hogy mit is jelent ez számokban, pedig itt olvashat.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.