Ősztől nyugtával dicsérd a vásárlást!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vásárló nyugtamegőrzési kötelezettségének bevezetését az adószakértők többsége nem szorgalmazza, akad, aki szerint az alkotmányossági próbát sem állná ki a rendszer, ám azzal mindenki egyetért, hogy a számla, illetve nyugta elkérését ösztönözni kellene – olvasható a Napi Gazdaságban.

Ha a lakosságban tudatosítanák, hogy a ˝papírozás˝ mellőzésével elősegítik az adóeltitkolást, vélhetően nagyobb hajlandóságot mutatnának a nyugták és a számlák elkérésére. Egyes szolgáltatások – például lakásépítés vagy -felújítás – igénybevétele esetén azonban a vevő is jobban jár anyagilag, ha nem követel számlát, persze így garanciális jogaival sem élhet – írta a lap. Az adótudatosság javítható lenne az érdekeltség megteremtésével is. Évekkel ezelőtt az APEH egy dél-amerikai ország mintájára már kidolgozott egy szakértői anyagot a nyugtagyűjtés ösztönzésére – mondta a lapnak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a kormány a nyugtamegőrzési kötelezettség bevezetésén kívül más lépést is fontolgat-e a társadalom adótudatosságának növelésére vagy ösztönzésére. A Pénzügyminisztériumban dolgoznak a törvényjavaslaton, amelyet az őszi adócsomaggal együtt nyújtanak majd be – közölték a lappal a tárca sajtóosztályán.

Egyetért az Országos Kereskedelmi Szövetség a feketegazdaság visszaszorítására tett kormányzati intézkedésekkel, ugyanakkor szorgalmazza a szankciók további szigorítását – mondta korábban a Gazdasáági Rádiónak a szövetség főtitkára, aki szerint a számla-, nyugtaadás elmulasztásának legfőbb célja a jövedelemeltitkolás. A szervezet ugyanakkor nem tartja elfogadhatónak az olyan megoldásokat, ahol a vásárlónál ellenőrzik a nyugta meglétét.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]