Prostitúciós pénzeket mosnak tisztára


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzmosásban a fegyverkereskedelemből származó jövedelmek legalizálása mára átadta a helyét a kábítószer-kereskedelemből és a prostitúcióból keletkezett pénz tisztára mosásának.

Ugyanakkor nyugat-európai példák alapján a nagy értékű adócsalás és sikkasztás esetében is jellemző, hogy hozzájuk pénzmosás tapad – mondta kérdésünkre tegnapi sajtótájékoztatóján Tóth Zsolt őrnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) pénzmosás elleni osztályának munkatársa.

Az NNI tájékoztatóján most bejelentett és felderített eset szintén a prostitúcióból eredő jövedelmek tisztára mosásáról szólt. Ennek keretében a 42 éves elkövető első körben ingatlanokba, nagy értékű gépjárművekbe fektette a pénzt, amelyet családtagjai, bűntársai nevére íratott. A bűncselekményből származó további bevételét vállalkozásokban mosta volna tisztára, ügyvédi segítséggel.

Mivel legális a tevékenységéből eredő jövedelme – egy budapesti éjszakai lokál üzemeltetése –, nem volt elegendő a bűncselekményből származó pénz eredetének igazolására, ezért baráti körében kölcsönszerződéseket íratott, így látszólag abból finanszírozta volna egy bányavállalkozás üzletrészeinek kivásárlását, illetve egy laktanya megvételét és az annak üzemeltetésére létrehozott kft. üzletrészének kivásárlását, valamint egyéb beruházásokat.

Az alapbűncselekményből eredő összeg nagysága 500 millió és 1,5 milliárd forint közé tehető – hangzott el a tájékoztatón.

A valóban legálisan működő vállalkozások ritkán alkalmasak arra, hogy bűncselekményből eredő pénzt tisztára mossanak bennük, mert annak a nagyságrendje lényegesen nagyobb, mint amit feltűnés nélkül el lehet tüntetni a cégekben – mondta kérdésünkre Tóth Zsolt.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.