Robotokat adóztatna egy EU-s javaslat?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fontolóra venné az alapjövedelem bevezetését egy uniós javaslat, s megteremtené a robotok adóztatásának adminisztratív alapjait is.


A Napi.hu figyelt föl a CNN Money múlt héten megjelent cikkére, amelyben az olvasható, hogy egy uniós javaslat szerint ahol a robotok elkezdik nagy számban helyettesíteni az embereket, ott az Európai Bizottságnak adó vagy társadalombiztosítási hozzájárulás fizetésére kellene kötelezni a tulajdonosaikat.

A javaslat akár már idén a az Európai Parlament elé kerülhet, s magyarul is elolvasható – érdemes az eredeti szöveget elolvasni. Az amerikai sajtóban megjelent cikkek ugyanis helyenként talán túlzók, hiszen a dokumentum nem javasolja konkrétan a robotok adóztatását, bár az adatszolgáltatás előírásával (a vállalkozások kötelesek az alábbiak közzétételére: az általuk használt „intelligens robotok” száma, az emberi személyzet helyett robotok használata révén a társadalombiztosítási járulékok terén elért megtakarítások, a vállalkozás összes bevételén belül a robotok és a mesterséges intelligencia használatából származó bevétel összegének és arányának értékelése) kétségkívül megteremtenék az adóztatás adminisztratív alapjait.

„A robotika és a mesterséges intelligencia fejlődése azt eredményezheti, hogy a jelenleg emberek által végzett munka jelentős részét robotok vehetik át, ami növeli a foglalkoztatás jövőjét és a szociális biztonsági rendszerek életképességét érintő aggodalmakat, amennyiben az adózás továbbra is a jelenlegi rendszer szerint működik, és növekedhet a javak és a befolyás megoszlása terén fennálló egyenlőtlenség” – áll a dokumentumban.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A javaslat arra is figyelmeztet, lehetséges, hogy néhány évtizeden belül a mesterséges intelligencia olyan módon múlja felül az ember szellemi kapacitását, amely – ha nem készülünk fel rá – kihívás elé állíthatja az emberiség képességét arra, hogy a saját teremtményét irányítsa, és következésképpen akár azon képességét is, hogy saját sorsát irányítsa és biztosítsa a faj túlélését.

Arról is ír a javaslat, hogy figyelembe véve azokat a hatásokat, amelyeket a robotika és a mesterséges intelligencia fejlesztése és alkalmazása gyakorolhat a foglalkoztatásra és következésképpen a tagállamok szociális biztonsági rendszereinek életképességére, mérlegelni kell, hogy szükség van-e olyan vállalati jelentéstételre vonatkozó követelmények bevezetésére, amely arról szolgáltat adatokat, hogy a robotika és a mesterséges intelligencia milyen mértékben és arányban járul hozzá a vállalat gazdasági eredményéhez, az adózás és a társadalombiztosítási járulékok szempontjából.

A dokumentum szerint a robotika és a mesterséges intelligencia által a munkaerőpiacra gyakorolt lehetséges hatások figyelembevételével komolyan fontolóra kell venni egy általános alapjövedelem bevezetését, és felkérni az összes tagállamot ennek megtételére.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]