Rosszul járunk az új szja-rendszerrel?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kis- és közepes vállalkozások a jövő évtől több adómentes fejlesztési tartalékot képezhetnek, kérdés azonban, hogy ennek maximális összege mennyi lehet. A cégek jelenleg az adózás előtt nyereségük 25 százalékát, legfeljebb 500 millió forintot tartalékba tehetnek, így nem kell társasági adót fizetniük, feltéve hogy a lekötés utáni négy évben a pénzt beruházásra költik.

A kormány 2008-tól kkv-k esetében a nyereség felét engedné lekötni, és a koalíciós szerződés szerint az összeghatárt 250 millió forintra emelnék. Ez a jelenleg érvényesíthető összeg fele, vagyis nem emelésről, hanem csökkentésről lenne szó. A kkv-k esetében a százalékos mérték a mérvadó, ez a réteg ugyanis jellemzően nem vesz igénybe 250 millió forintnál nagyobb adókedvezményt – mondta lapunknak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője.

A személyi jövedelemadó-kedvezmények tervezett további szűkítése hátrányosan érinti a magánszemélyeket, a havi bruttó 150–175 ezer forint között keresőknek azonban pénzt hoz a konyhára az adójóváírással kapcsolatos változtatás. Az alap- és kiegészítő jóváírást összevonják, és az úgynevezett kifuttatás mértékét 18 százalékról 9 százalékra csökkentik, így az évi 1,8 és 2,1 millió forintos jövedelemmel rendelkezők a jelenleginél több adójóváírást vehetnek igénybe, és megszűnik az az ellentmondás, hogy az ennél magasabb fizetéssel rendelkezők kevesebb adót fizetnek. A változtatás az érintett kör esetében 2,3–4,6 százalékos nettó béremelkedést eredményezhet a pénzügyi tárca számításai szerint.

A koalíciós szerződésben megfogalmazottakhoz képest újdonságot jelent Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter tegnapi kijelentése, amely szerint jövő évtől a munkáltatókat és a munkavállalókat terhelő tb-járulékokat ugyanarra a számlára utalhatják majd a vállalkozások az adóadminisztráció egyszerűsítésének jegyében.

Az Alkotmánybíróság ma tartotta utolsó ülését a nyári szünet előtt, amely július 9-étől augusztus 20-áig tart, így a társaságokat, illetve magánszemélyeket terhelő négyszázalékos különadóról, valamint a minimális járulékalapról szóló határozat csak az év második felében születhet meg – tájékoztatta lapunkat Sereg András, a testület sajtófőnöke. Ezek szerint az első félévre eső adóelőlegeket biztosan be kell fizetni, vagyis egy esetleges negatív ítélet sem kockáztatná a büdzsé likviditását ősz előtt. A különadóval kapcsolatos döntést korábban május elejére tervezték, de még nem tárgyaltak róla. A különadóból az idén csaknem 168 milliárd forintos bevételt vár a kormány, amelyből május végéig már több mint 9,3 milliárd befolyt. Szakértők mindazonáltal úgy vélik, a különadó ügye megáll majd az alkotmánybírák előtt.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 12.

Részesedés bejelentésének lehetősége

Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.