Sokan kimaradnak a regadó-visszatérítésből


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Várhatóan a héten megjelenik a VPOP honlapján a regisztrációs adó visszatérítéséhez szükséges nyomtatvány. A kérelemhez csatolni kell a számlát, az adásvételi szerződést és az adóigazolást.

A kérelmet február 15-től azok adhatják be, akik 2004 május 1. és 2005 december 31. között megfizették a vámhatóságnak az adót, és azt nem, vagy csak részlegesen hárították tovább a gépjármű esetleges értékesítésekor. Jogosult lehet a visszatérítésre az is, aki kereskedőtől vagy belföldi értékesítőtől vásárolt már forgalomba helyezett autót. Emiatt a visszatérítéshez szükséges olyan számla, amely tételesen tartalmazza az áthárított regisztrációs adó összegét.

Ezzel lehet azonban probléma: az esetek 80-90 százalékában a számlán nem tüntették fel a regadó összegét, mivel ezt törvény nem írta elő – mondta a lapnak Fojt Attila. A Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének elnöke szerint így a kereskedők és a vevők többsége eleve nem tudja teljesíteni a feltételeket.

A Pénzügyminisztérium szerint gépjármű-értékesítésnél általában az a kiindulópont , hogy az ellenérték részeként áthárították a regisztrációs adót. A visszaigénylés 180 napig húzódhat, és jogi viták esetén nincs lehetőség a hosszabbításra.

Forrás: Figyelő


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.