Sokat számít a családi adókedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyedülállók adóterhelése nemzetközi összevetésben továbbra is magas – derül ki az OECD friss adataiból.


Az átlagbért kereső egyedülálló munkavállaló adóterhelése a 2009-es 53,1 százalékról 2012-ben 49,4 százalékra csökkent Magyarországon – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden közölt friss statisztikájából, amelyet a Napi Gazdaság ismertet. A számottevő csökkenés ellenére ez a negyedik legmagasabb a tagállamok között, ötven százalék felett csak a belga és a francia elvonás van, a dobogó harmadik fokán pedig Németország áll 49,7 százalékkal. Az OECD-átlag 35,6 százalékos átlagos adóterhelésről tanúskodik a három évvel korábbi 35,1 százalék után.

Magyarországon a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az átlagbér 67 százalékát kereső kétgyermekes egyedülálló szülők járnak a legjobban, az ő adóterhelésük a 2009-es 29,7 százalékról 2012-re 21,7 százalékra csökkent. A családi kedvezmény miatt sokkal jobban járt a két gyermekét egyedül nevelő átlagkereső is, az ő adóterhelése három év alatt 43,2 százalékról 33,6 százalékra csökkent.

A legrosszabbul az átlagbér 167 százalékát kereső egyedülállók járnak, nekik továbbra is fizetésük több mint felét vonja el az állam különböző formákban.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.