Sorra hozza a tavaly még elátkozott kisadókat a kormány
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kevesebb adó, átláthatóbb adórendszer – ezt a célt fogalmazta meg indulásakor a kormány. Az adónemek száma azonban könnyen a választások előttinél is magasabbra emelkedhet, miután az elmúlt hetekben olyan új adófajták terve tűnt fel, mint a baleseti adó, kávéadó vagy az ebadó.
A szeptemberben bevezetett chipsadót a jövőben a kávéra, az ízesített sörökre és az alkoholos üdítőkre is kiveti a kormány erősítette meg Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter vasárnap a Hvg.hu korábbi értesülését. Ezek nem az első új adók lesznek, amelyeket a kormány a költségvetés helyzetének javítása érdekében bejelentett. Matolcsy György gazdasági miniszter a 2012-es költségvetés ismertetésekor a biztosító társaságokra kivetetett balesetadó tervéről beszélt.
A parlament pedig hétfőn tárgyalt az ebadót lehetővé tevő törvénymódosításról. Emellett jövőre jelentősen emelkedik a cégautó adóalapja, és többet szed be az állam az új autók vásárlásakor esedékes regisztrációs adóból, valamint többszörösére nő a környezetvédelmi termékdíj is.
Pedig a kormány indulásakor még az adórendszer egyszerűsítése és az adónemek csökkentése mellett érvelt. A kormány első gazdasági intézkedéséit és hosszabb távú terveit az „első akciótervben” ismertető Orbán Viktor miniszterelnök még arról beszélt, hogy a korábbi adórendszer igazságtalan volt, amely azt üzente az adózóknak, hogy nem érdemes becsületesnek lenni, az új adórendszer célja, hogy azok is átlássák, akik nyolc általánost végeztek. A miniszterelnök a 29 pontos intézkedéscsomag harmadik pontjaként azt is bejelentette, hogy a kis- és középvállalkozásokat terhelő tíz, úgynevezett kisadót „egy mozdulattal eltörölnek”.
Ennek ellenére, ha az elmúlt napokban, hetekben bejelentett új adónemek megvalósulnak, Magyarországon 55 különböző adó létezik majd, miközben a választások után 52 különböző adó volt.
Folytatás az origo.hu-n.
Az új adók kivetésére a költségvetési bevételek növelése miatt van szükség, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szeptember végén ezermilliárd forintos kiigazítást tartalmazó költségvetést ismertetett. A kormány a legnagyobb hatással bíró, 500 milliárd forintos kiesést okozó egykulcsos személyi jövedelemadóhoz nem akar hozzányúlni.
Korlátlan a fantázia
„Bár korábban valóban az egyszerűsítés volt a fókuszban, az utóbbi időben ezt nem látom, mintha kikerült volna a kommunikációból” – mondta Riszter Gergely, a Baker& McKenzie ügyvédi iroda ügyvédje.
„A kormány hivatalba lépése után több olyan kisadót megszüntetett, amelyre nem volt szükség, a probléma az, hogy visszahoznak más fajta adókat. Pedig nem kellene szaporítani az adónemeket. Sajnos, ha bevételre van szükség, akkor korlátlan a fantázia” – mondta az [origo]-nak Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő, aki korábban az APEH elnökhelyetteseként is dolgozott. Hozzátette azonban azt is, hogy az adóemelés európai szinten nem egyedülálló dolog, a költségvetési bevételek növelése érdekében szinte minden országban szükség van az adórendszer módosítására.
„Kétséges bevételű új adókat beépíteni a rendszerbe felesleges, a meglévők már most is jelentős bevételt hozó adók módosításával is elérhető lenne a költségvetési bevétel növelése. A rendszeridegen és igazságtalan ekho és eva megszüntetése csak az egyik megoldás lehetne” – tette hozzá Vámosi-Nagy Szabolcs. Szerinte a leginkább kérdéses az ebadó bevezetése, mert ellenőrizhetősége és a várható bevétel nagysága bizonytalan. „Többe kerülhet a leves, mint a hús. Hasonlóan bizonytalan lehet a baleseti adó, kár ezekkel bonyolítani a rendszert” – tette hozzá Vámosi-Nagy Szabolcs, aki azt is elmondta, a chipsadó abból a szempontból jó megoldás, hogy az árakban megjelenik az adó, ezért azt könnyebb beszedni.
Forrás: origo