Szépen búcsúztak a magánnyugdíjpénztárak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jól teljesítettek a nyugdíjrendszer átalakítása előtti utolsó teljes évükben a magánnyugdíjpénztárak.

A kasszák tavaly év végén 3102 milliárd forint értékű vagyont kezeltek, ami csaknem félezermilliárdos növekedést jelent a 2009-es adathoz képest – derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) adataiból. A díjbevételek, vagyis a tagok befizetései ehhez a bővüléshez 279 milliárd forinttal járultak hozzá, míg a pénztárak befektetési tevékenysége 268 milliárddal hizlalta a vagyont.

A magánnyugdíjpénztárakat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség már korábban sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az inflációt jelentősen meghaladó hozamot értek el tavaly a kaszszák. A szervezet gyorsjelentése szerint a három portfólió, a klasszikus, a kiegyensúlyozott és a növekedési 5,95, 8,62 és 10,96 százalékos vagyonnal súlyozott átlaghozamot ért el. A KSH által közzétett adatok szerint az infláció mértéke 4,7 százalék volt, vagyis a pénztárak 1,25–6,26 százalékos reálhozamot produkáltak.

A pénztáraknak tavaly év végén 3,1 millió tagjuk volt, csaknem százezerrel több, mint egy évvel korábban. Érdekes, hogy még az utolsó negyedévben is 18 ezren léptek be a kasszákba, igaz, a pályakezdők számára kötelező nyugdíjpénztári tagság csak november elején szűnt meg.

A január végi határidőig egyébként mindöszsze a tagok három százaléka jelezte, hogy továbbra is nyugdíjpénztárában kíván maradni – a Stabilitás becslése szerint 300-350 milliárd forint – vagyonával együtt.

Forrás: Nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.