Szja-bevallások: a tavalyinál kisebb topjövedelmek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magánszemélyek körében realizált legnagyobb összevont jövedelem tavaly 1,7 milliárd forintot tett ki, ez 1,2 milliárddal alacsonyabb az előző évinél – derül ki a 2007. évi jövedelembevallásokból.

A munkaviszonyból származó legnagyobb jövedelem meghaladta az 1 milliárd forintot, mintegy 300 millió forinttal kisebb a 2006. évi topjövedelemnél. A munkaviszonyból származó átlagos bérjövedelem tavaly 6,3 százalékkal emelkedett, és megközelítette a havi 149 ezer (évi 1,783 millió) forintot. Az előző évben a havi átlagbér 140 ezer forint volt.

Jelentősen, 164 ezer fővel – 1,043 millióra – csökkent a minimálbérnek megfelelő vagy annál alacsonyabb jövedelmet bevallók száma. Kétmillió forint feletti összevont jövedelmet az adózók 26,2 százaléka vallott be, ők az összes jövedelemből 59,3, a bevallott szja-kötelezettségből 79,6 százalékkal részesednek. Hatmillió forint feletti éves jövedelme közel 140 ezer adózónak volt. Az adó fizetésére kötelezettek száma 249 ezer fővel, 3,663 millióra emelkedett. A számottevő növekedés oka, hogy az adójóváírások – 2007-ben először – nem fedezték a minimálbér után felszámított adó teljes összegét, emellett a nyugdíjjövedelem megjelenése és a kedvezmények szigorítása játszott szerepet.

Közel 4,5 millió szja- bevallás, illetve munkáltatói elszámolás érkezett az adóhatósághoz, az előző évinél 86 ezerrel több személytől. Tovább növekedett az önbevallók aránya, elérve a 79 százalékot, míg a munkáltatói elszámolások és az adóhatósági megállapítások (adam) száma mérséklődött. A magánszemélyek 2007-re közel 7.972 milliárd forint összevont jövedelmet vallottak be, 1.031 milliárd forinttal – 14,8 százalékkal többet az előző évinél.

A magánszemélyek összes szja-kötelezettsége 2007-ben 1.665 milliárd forint volt, 13,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A magánszemélyek átlagos adóterhe 18,6 százalékra mérséklődött az előző évi 18,9 százalékról. A tavalyi évre 283 ezer személy vallott be összesen 25,180 milliárd forint különadót, az egy főre jutó összeg 89 ezer forint volt. Vállalkozásából származó jövedelméről 288,9 ezer egyéni vállalkozó számolt el, közülük a tételes költségelszámolást választók (92 százalék) 2.008 milliárd forint – az előző évinél 0,6 százalékkal több – árbevételt realizáltak, aminek 42 százaléka kereskedelemből származott.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.