Szlovákiában nem téma az adócsalás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóeltitkolás, adócsalás nem számít kiemelt gazdasági témának Szlovákiában, olyannyira nem, hogy a Dzurinda-féle reformokat minduntalan ostorozó, ám azokat érdemben át nem alakító Robert Fico kormányfő eddig egyszer sem említette ezt problémaként.

A szlovák központi adóhivatalhoz idén 917 ezer társasági-, illetve jövedelemadó-bevallást nyújtottak be, ez 3 százalékkal több, mint tavaly. Az adóeltitkolás, adócsalás nem számít kiemelt gazdasági témának Szlovákiában, olyannyira nem, hogy a Dzurinda-féle reformokat minduntalan ostorozó, ám azokat érdemben át nem alakító Robert Fico kormányfő eddig egyszer sem említette ezt problémaként. A Világbank még 2006-ban megdicsérte Szlovákiát, hogy az áttekinthető és egyszerűbb adórendszer javítja az adómorált, továbbá csökkenti a visszaélések számát. A kormány az utóbbi időben csupán áprilisban foglalkozott az adóelkerülés témájával, amikor szigorította az elektronikus pénztárgépek működésével kapcsolatos szabályokat – erre is főleg azért volt szükség, mert a gépeket 2009-től át kell állítani euróra. Természetesen a kép azért nem ennyire rózsás: a szlovák rendőrség éppen áprilisban fülelt le egy héttagú bűnszövetkezetet, amely áfacsalással legalább 611 millió korona (4,88 milliárd forint) meg nem engedett haszonhoz jutott – ez Szlovákia történetének eddigi legnagyobb adócsalása. A bűnbanda színesfém és vashulladék nemzetközi, kilenc országra kiterjedő kereskedését színlelte hamis számlák segítségével.

Forrás: Pénzportál


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.