Tízmilliárddal kevesebb jutott az önkormányzatoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A megszorítások összesen tízmilliárd forint kivonást eredményeztek a megyei önkormányzatok kasszájából – közölte a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára csütörtökön, Szegeden. Zongor Gábor a Csongrád megyei polgármestereknek tartott fórumot követően sajtótájékoztatón elmondta: a megyéknél általában az a tapasztalat, hogy mindenki a kötelező feladatok megoldására fókuszált, és a megszorítások ellenére is fenntartanak önként vállalt feladatokat.

A TÖOSZ szerint ez azt jelzi, hogy az önkormányzat finanszírozási rendjét ˝már nem igazán lehet változtatás nélkül fenntartani˝. A megye próbál a településfejlesztéshez segítséget nyújtani ahelyett, hogy egy-egy település autonóm önkormányzat lenne. Ebben az esetben a fejlesztéspolitikát nem a pályázati célok befolyásolnák, hanem a lakosság által megfogalmazott célok – fogalmazott.

Hangsúlyozta: folyamatos párbeszédben vannak az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, amelyben fontos szerepe van a tavaly decemberben létrehozott önkormányzati egyeztető fórumnak. Sokféle javaslatuk volt, amelyek azonban mind ˝elcsúsztak˝, hiszen a finanszírozást nem lehet megoldani, ha a feladatok és hatáskörök rendszerét nem rakják rendbe. ˝El kell dönteni végre, hogy mi a települési önkormányzás minimuma˝ – jegyezte meg. Kulcskérdés, hogy mitől települési önkormányzat egy település, melyek azok a kötelező önkormányzati minimumszolgáltatások, amelyeket mindenhol biztosítani kell, és mi van akkor, ha azt egy település nem tudja garantálni – hangsúlyozta. Kitért rá, hogy a fórumon, amelyen fejlesztésekről, uniós támogatásokról, helyi adókról, hitellehetőségekről, a kistérségi hálózatok jövőjéről és az esélyegyenlőségről tárgyaltak a polgármesterek, megválasztották Csongrád megye öt küldöttjét, akik a március 27-i országos tisztújító küldöttgyűlésen képviselik a térséget.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.