Újabb és újabb mélypontok felé tör a forint
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Péntek délelőtt újabb történelmi mélypontját érte el a forint, s nem zárható ki, hogy hamarosan újabb mélypontok következnek. Nem forintpánikról van szó, másokat is sújt a globális kockázatkerülés. 300 forintos árfolyam fölött talán beavatkozik a jegybank.
Újabb történelmi mélypontját érte el a forint péntek délelőtt: 294,75 forint volt az euróval szemben.
Lesznek újabb és újabb mélypontok, ahogy a forint euróárfolyama araszol a 300 forintos szint felé – mondta a FigyelőNetnek Suppán Gergely, a Takarékbank elemzője. Valószínűleg túl is fogja lépni majd a 300-as szintet az árfolyam – tette hozzá.
Ez nem forintpánik
Az elemző szerint ugyanakkor nem lehet speciális forintpánikról beszélni, amióta megvan az IMF-es védőháló. A forint együtt gyengül a régiónk többi valutájával. A kockázatkerülővé vált hangulat éppen úgy sújtja a Dow Jonest, mint a forintot. Ilyen környezetben nem erősödhet a forint – magyarázta az elemző.
Mint a FigyelőNet korábban már írta: a 300 forintos árfolyam sem veszélyeztetné az MNB inflációs célját, így a jegybanknak nem kell feltétlenül beavatkoznia. Simor András jegybankelnök nyilatkozatai viszont azt sejtetik, hogy a jegybank az inflációs célokon túl általában a pénzügyi stabilitásra ügyel, tehát a devizahitelesek helyzete is fontos szempont. Ha a deviza alapon nyújtott hitelek ugyanis tömegesen elkezdenek bedőlni, az megingathatja a magyar bankrendszer stabilitását.
Mikor és mit lép a jegybank?
Kérdés azonban, hogy milyen szinteket kell elérnie a forintnak, hogy a jegybank erőteljesen beavatkozzon a devizapiaci folyamatokba. Misik Sándor, a Hamilton Zrt. elemzője szerint 300 forintos árfolyam fölött a jegybank már lépni fog valamit: vagy intervencióba kezd, vagy esetleg átmenetileg megemeli a kamatot. (Nem kizárt, hogy már most is beavatkozik, ám ezt nem nyíltan teszi – ez a csendes intervenció.)
Az intervencióhoz a jegybanknak megvannak a szükséges forrásai, ám ezt valószínűleg az MNB végső eszköznek tartogatja, minthogy ez egy kockázatos taktika. A kamatemelés mellett az elemző szerint olyan érvek szólnak, hogy nagyobb a pszichológiai és a forint árfolyamára gyakorolt hatása, mint amilyen mértékben a reálgazdaságra hat – részben, mert sokan devizában adósodtak el, másrészt a bankrendszer forinthiteleinek kamatai sem szorosan követik az alapkamat változását.
További érv a kamatemelés mellett, hogy megdrágítja a forint elleni spekulációt, így sikerrel állíthatja meg spekulációs rohamokat. Erre a lépésre egyelőre még nincs szükség – tette hozzá az elemző.
Forrás: Figyelőnet