Újraszabják a munkaerő kölcsönzést


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már a részletes vita előtt áll az Országgyűlésben a munkaerőkölcsönzés új szabályaira vonatkozó törvénymódosítási javaslat. A kormány által javasolt egyik változás az lenne, hogy az egyenlő bánásmód alapján a kölcsönzött munkavállalók részére is biztosítani kell a munkavégzés helyén szokásos természetbeni juttatásokat.

A kölcsönbe vevő gyakran saját termékét, szolgáltatását bocsátja kedvezményesen saját munkavállalói rendelkezésére természetbeni munkabérként vagy juttatásként. Az ilyen termékek, szolgáltatások beszerzése viszont aránytalan nehézségekbe költségekbe kerülne a kölcsönbeadó számára. Ezért a törvénymódosítás a juttatás teljesítését a kölcsönbevevőre hárítaná, azzal, hogy ennek ellenértékét a kölcsönbe adó ellentételezné számára.

Így a kölcsönzött munkavállaló közvetlenül a kölcsönbevevőtől kapná meg a természetbeni munkabért és juttatásokat, az adókedvezményt is ez a munkáltató vehetné igénybe. Ezért módosulnának a személyi jövedelemadó szabályai is.

Hasonló a helyzet olyan szolgáltatások – például egészségügyi szolgáltatás – biztosításával, amelyekre a kölcsönbevevő munkáltató köt szerződést saját munkavállalói javára külső közreműködőkkel. A módosítás a kölcsönbevevőt kötelezné arra is, hogy adja meg a kölcsönbeadónak a kölcsönzött munkavállalóval azonos vagy ahhoz hasonló munkakörben foglalkoztatott saját dolgozóinak béradatait. Ez azért szükséges, hogy a kölcsönzött munkavállalóknak az egyenlő bánásmód alapján ehhez igazodó bért fizessen a kölcsönbeadó.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.