Újraszámolja a költségvetést a kormány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Január 29-ére rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi a kormány, hogy a gazdasági kilátásokról beszéljenek. Nem puhítják fel a költségvetést, de mindent újraszámolnak. A Fidesz szerint az országnak pótköltségvetésre van szüksége, hiszen két hét után összeomlott a büdzsé.

A kormány január 29-ére rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi. Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint erre azért van szükség, hogy az Országgyűlés nyilvánossága előtt mondhassa el a kormány, a folyamatosan romló gazdasági kilátások fényében hogyan értékeli a gazdasági helyzetet.

A recesszió a fő ellenség

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: egyre inkább arra kell koncentrálni, hogyan lehet a mélyülő recesszióval szemben fellépni. A recesszió az első számú közellenség – fogalmazott. Mint mondta, a következő két hetet arra használja fel a kormány, hogy elkészítse a jelenlegi helyzetnek megfelelő előrejelzést és a szükséges jogszabály-módosításokat.

Emlékeztetett arra, a pénzügyminiszternek két hete van a prognózis elkészítésére, ami január 28-án jár le, ezért 29-ére kezdeményezik a rendkívüli parlamenti ülést. Hozzátette: ezzel összefüggésben 24-én a szocialisták országos választmánya, 27-én a kormány, 28-án pedig az MSZP frakciója is ülésezik. A miniszterelnök kitért arra, a rendkívüli parlamenti ülésre vonatkozó kezdeményezésükről tájékoztatta az SZDSZ elnökét és frakcióvezetőjét is.

Válságkezelő központot hoznak létre
A kormányfő bejelentette: a folyamatosan mélyülő és elhúzódó válság miatt – amelynek szerinte még csak az első felében van a világ – a kormány válságmegelőző és válságkezelő döntéshozatali központot hoz létre, amelynek két feladata van. Egyrészt az, hogy előkészítse a válságkezelésben fontos szabályozási döntéseket, másrészt az, hogy szükség esetén egyedi beavatkozással megóvjon vállalatokat, munkahelyeket.

Gyurcsány Ferenc közölte: a következő két hetet arra használja fel a kormány, hogy elkészítse a jelenlegi helyzetnek megfelelő előrejelzést és a szükséges jogszabály-módosításokat.

Előkészítik az adóreformot

A legfontosabb beavatkozási területek közé sorolta az adóreform előkészítését – s annak lehetőleg idei elindítását -, továbbá az állami és nem állami beruházások, valamint a kereslet élénkítését. Hozzátette: további átalakítások szükségesek a foglalkoztatási és a szociális rendszerben, illetve a politikai képviselet és az igazgatás területén is.

A miniszterelnök szólt arról is, hogy egyetlen költségvetési szám sincs kőbe vésve, de ez nem jelenti azt, hogy fel lehet puhítani a büdzsét. Mint mondta, az egyre mélyülő válság miatt mindent újraszámolnak, de Magyarországnak egyensúlyi pályán kell maradnia, és csak olyan költségvetést lehet készíteni, amely finanszírozható.

Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva leszögezte: a 2009-es hiánycél mértékében nincsen nagy mozgástér, Magyarország nem engedhet meg magának 3-5 százalékos deficitet.

Következetesnek kell lenni

A miniszterelnök nagyjából 100-200 milliárd forintra becsülte a rövid távú költségvetési nyomást, de – mint mondta – ilyen helyzetben nem szabad adót emelni annak érdekében, hogy a korábbi kiadási szintet tudják finanszírozni.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a politikai elitnek önmagával szemben is következetesnek kell lennie, politikáját az hitelesítheti, ha saját magára vonatkozóan is reformlépéseket tesz. Jelezte, akár holnap hajlandó megállapodni az egyfordulós, arányos, tisztán listás választási rendszerről, amely 200 képviselőt jelent a mostani 386 helyett.

A noszvaji kétnapos ülésről azt mondta: az elnökség tagjai izgalmas, mély elemzést folytattak a helyzetről. Bátorító és felemelő érzésnek nevezte, hogy a testület ismét bebizonyította: ha radikálisan megváltozik a helyzet, tud felhatalmazást adni a kormánynak a cselekvésre.

Metsző és megosztó vita nélkül sikerült megállapodásra jutni – fogalmazott a pártelnök.

A Fidesz szerint pótköltségvetés kell

A Fidesz szerint az országnak pótköltségvetésre van szüksége, hiszen két hét után összeomlott a büdzsé – mondta a párt frakcióvezetője Budapesten.

Veres János: a költségvetés egy új tervezetével kell, hogy előálljon, pótköltségvetést kell majd az Országgyűlésnek megvitatnia – fogalmazott csütörtökön – még a rendkívüli parlamenti ülés összehívásának kezdeményezése előtt – sajtótájékoztatón Navracsics Tibor, aki szerint ez is csak részmegoldás, hiszen a megoldást egy új kormány és egy új gazdaságpolitika jelentené.

A Fidesz frakcióvezetője azután beszélt erről, hogy Gyurcsány Ferenc szerdán azt mondta: idén a gazdaság visszaesése 2-3 százalékos lehet a decemberben elfogadott 2009-es költségvetésben rögzített 0,9 százalékos GDP-csökkenés helyett.

Az államháztartási törvény szerint ha a változtatások mértéke nem haladja meg az államháztartás kiadási oldalának 2,5 százalékát, vagyis hozzávetőleg 300 milliárd forintot, akkor a kormány saját hatáskörében intézkedhet.

Ha a változtatás mértéke 5 százalék feletti, azaz meghaladja a 600 milliárd forintot, akkor pótköltségvetést kell készítenie a kabinetnek.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.