Uniós áfareform: Varga szerint egyenlő elbánás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Biztosítani kell az egyenlő elbánást az uniós áfareform során, a tagállamok közötti különbségtétel elfogadhatatlan lenne – hangsúlyozta az Európai Bizottság múlt héten bemutatott áfajavaslata kapcsán Varga Mihály az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek keddi brüsszeli tanácsülésén.


Közleményében a nemzetgazdasági miniszter arról számolt be, hogy az ülés résztvevői ismertették álláspontjukat a gazdasági és monetáris unió mélyítéséről, és mint közölte, a magyar kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy ezeken a tárgyalásokon minden állam részt vegyen, ne csak az euróövezet tagjai.

Az euróbevezetés előtt álló tagországok részére javasolt támogatási programról szólva a tárcavezető aláhúzta, hogy a felzárkózás fokozására a már létező kohéziós politika a legmegfelelőbb és leghatékonyabb eszköz, így inkább ennek erősítése lenne indokolt.

A tanácskozáson bemutatták az Európai Bizottság előző heti javaslatát az áfaszabályok egyszerűsítéséről.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

„Egyetértünk azzal, hogy egyszerűsíteni kell az áfaszabályokat és vissza kell szorítani az adócsalás mértékét, de továbbra is kiállunk a bizonyítottan eredményes gazdaságfehérítő újításunk, az elektronikus áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) mellett” – szögezte le ennek kapcsán Varga Mihály, aki szerint a magyar modell működőképességét az államkassza többletbevétele mellett az is igazolja, hogy azt már több tagállam is átvette.

A bizottsági javaslat a miniszter szerint két fő területen hozhat érdemi változást: egyrészt nagyobb mozgásteret biztosítana a kedvezményes adómértékek esetében, ami Magyarország szempontjából kedvező, másrészt csökkentenék a kis- és középvállalkozásokra háruló bürokratikus terheket.

Ezen javaslatcsomag egyik pontja szerint kétmillió eurós bevételig egyszerűbben teljesíthetnék adókötelezettségüket a vállalkozások, azonban a magyar kormány már korábban kezdeményezte az alanyi áfamentesség értékhatárának emelését, hogy több kisvállalkozó élhessen a kedvező lehetőséggel – közölte a tárcavezető közleményében. Hozzátette, hogy a mostani uniós javaslat így segítheti Magyarország kérelmének gyorsabb és kedvező elbírálását.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.