Utazási irodákat büntet az adóhatóság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A fővárosi adóhatóság másként értelmezi az iparűzési adóból levonható tételeket, mint az utazási irodák – derül ki a napi.hu írásából.


Több mint hetven millió forintos adóhiányt állapított meg a fővárosi önkormányzat Adó Főosztályának Ellenőrzési és Hatósági osztálya a Haris Travel Club esetében, amit még egy 50 százalékos büntetés is tetézhet. A súlyos elmarasztalás oka az, hogy az adóhatóság szerint az utazási iroda olyan tételeket is levont az iparűzési adó alapjából, amelyek nem indokoltak. Így az elmúlt öt évben felhalmozott elmaradás és büntetés összege meghaladja a 100 millió forintot – írja a napi.hu.

Nemcsak az érintett cégnél, hanem négy másik utazási irodánál is vizsgálódtak az adóellenőrök, s csak egy esetben nem találtak fogást az elszámolásoknál. Az érintett cégek úgy érvelnek, hogy az átfolyó tételek – buszbérlés, repülőtéri illetékek, utasbiztosítások – csak közvetített szolgáltatások, ezért teljesen jogosan vonják le ezek összegét az adóalapból. A hatóság ezt nem így látja és a csomagban értékesített utazási szolgáltatások egy részét benn kívánja tartani az iparűzési adó alapjául szolgáló összegben.

Az ügy kísértetiesen hasonlít a könyvkiadók ellen alkalmazott fővárosi adóhatósági eljárásra, amelyben a nyomdát elhagyó termékről – vagyis a könyvről – azt állította a hatóság, hogy az nem termék, hanem szolgáltatás, így nem vonható le az adóalapból. A 16 könyvkiadó ellen jelenleg is tartó adóhatósági vizsgálat tétje becslések szerint 350 millió forint.

További részleteket itt talál.

Kommentár a közbeszerzési törvényhez

Megjelent!

Kommentár a közbeszerzési törvényhez című kiadványunk a 2015. november 1-jén hatályba lépő új közbeszerzési törvény rendelkezéseit magyarázza, a műfajnak megfelelően paragrafusról paragrafusra.

Megrendelés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.